Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon Euro finansman

0


Dünya Bankası kentlerde sürdürülebilir kalkınma için Türkiye’ye 500 milyon euro finans verilmesini onayladı.

Dünya Bankası tarafınca Cuma günü piyasaya sürülen bültene bakılırsa finansman toplu ulaşım, su dağıtımı, atık yönetimi, enerji verimliliği, itfaiye hizmetleri ve toplumsal hizmetler alanındaki belediye yatırımlarında kullanılacak.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame kredinin onaylanması vesilesiyle şunları kaydetti: “Türkiye’nin büyüyen şehirleri giderek artan iklim ve afet riskleri ile karşı karşıyadır ve bu risklere karşı lüzumlu hizmetleri sağlamak ve Türk vatandaşlarının yaşamlarını iyileştirmek için oldukça çeşitli altyapı tesislerinin sürdürülebilir ve dayanıklı bir halde tesis edilmesi gerekmektedir. Dünya Bankası Grubu Türkiye’nin kentsel gelişim sektöründe oldukça uzun bir süredir ortak emek harcamalar yapmaktadır ve Sürdürülebilir Şehirler Projesi için sağlanan bu ek finansman kanalıyla Türkiye’nin şehirlerinin sundukları hizmetleri arttırmalarına ve iyileştirmelerine destek olmaya devam etmekten mutluluk duymaktayız.”

Kurumun açıklamasında “Sürdürülebilir Şehirler Programı, ilgilenen belediyelerin öncelikli yatırımları için finansmana erişimlerini sağlayarak ve vatandaşlarına daha iyi hizmet sunmalarına destek olarak Türkiye’nin şehirlerinin ekonomik, finansal, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliklerini arttırmayı amaçlamaktadır.” deniliyor.

2016 ve 2018 yıllarında verilen kredi tutarlarını da belirten açıklamada bu iki program kapsamındaki kredi tutarlarının tamamının alt projelere tahsis edilmesi üstüne bu ek finansmanın sağlandığı belirtiliyor.

“132,7 milyon ABD$ tutarındaki (23,125 milyon Avro AB IPA hibesi dahil olmak suretiyle) Birinci Sürdürülebilir Şehirler Projesi (SŞP-1) Aralık 2016’da ve 91,54 milyon ABD$ tutarındaki İkinci Sürdürülebilir Şehirler Projesi (SŞP-2) Nisan 2018’de onaylanmıştır. SŞP-1 ve SŞP-2 kapsamındaki kredi tutarlarının tamamının alt projelere tahsis edilmesi üstüne bu ek finansman sağlanmıştır.”

“İlbank tarafınca uygulanacak proje, kentsel dayanıklılık ve sürdürülebilirlik alanlarındaki uygun alt projelerini finanse edecektir. ” diyen kurum geri ödeme mevzusunda da şu detayları verdi “Projeye yönelik sağlanan finansman aracı, ilk beş yılı geri ödemesiz olmak suretiyle 30 yıl vadeli, durağan(durgun) marjlı, eşit anapara geri ödemeli ve taahhüde bağlı bir geri ödeme programına haiz bir IBRD Esnek Kredisidir.”CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here