Ana SayfaHaberlerSağlıkDünya Sağlık Örgütü: Ebola...

Dünya Sağlık Örgütü: Ebola hafife alındı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, Ebola virüsünün uluslararası örgütler tarafından hafife alındığını söyledi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Margaret Chan, Ebola virüsüyle mücadele için acil düzenlenen bir BM toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “tüm uluslararası örgütler virüsü hafife aldı” şeklinde konuştu.

Chan’ın paylaştığı resmi verilere göre, salgın başladığından bu yana Sierra Leone, Liberya ve Gine’de 1,500’den fazla can kaybı yaşandı.

Liberya gibi ülkelerde 4 milyon gibi bir nüfusa karşın ancak 50 kalifiye doktor bulunuyor. Ayrıca bu doktorların yeterli gelişkinlikte ekipmana sahip olmamaları da salgının halen kontrol altına alınamıyor olmasının nedeni olarak görülüyor.

‘Gerçek ölü sayısı resmi rakamların üzerinde olabilir’
Sınır Tanımayan Doktorlar başkanı Joanne Liu’nun salgının kontrol altına alınamamasıyla ilgili yorumları dikkat çekici. Liu, “meslektaşlarım resmi olarak virüsün bulaştığı deklare edilen hastaların ancak üçte ikisiyle ilgilenebildi. Geçen aydan bu yana çalışanlarımızı ikiye katlamamıza rağmen, hastalara yetişemiyoruz. Sınır Tanımayan Doktorlar olarak aylardır alarm çanlarını çalıyoruz ama gelen yanıtlar çok cılız ve çok geç kalıyor,” şeklinde konuştu.

Liu’nun açıklamaları endişe verici bir olasılığa işaret ediyor. Gerçek hasta sayısı resmi rakamların çok üzerinde olabilir. Yetkililer bazı hastaların evde bakım görüp, öldüklerinde gizlice gömülüyor olabileceğini düşünüyorlar. Virüsün kontrol altına alınamamasının bir nedeni de bu olasılık olarak görülüyor.

Joanne Liu, “Ebola tedavi merkezleri artık insanların yalnız kalıp ölmek için gittikleri bir yere dönüştü. Bu merkezlerde bu kadar çok hastayı tedavi etmemiz mümkün değil. Sierra Leone’de Eboladan ölmüş insanlar sokaklarda çürüyor. Liberya’da yeni Ebola tedavi merkezleri açmak yerine yeni krematoryumlar inşa etmeye zorlanıyoruz adeta” ifadelerini kullandı.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Dünyanın en güzel 15 sokağı!

Molyvos, Midilli, YunanistanBonn, AlmanyaStockholm, İsveçWashington Dc, AmerikaValencia, İspanyaCullinan, Güney AfrikaTayvanNafplio, Mora,...

World Leaders Are People Too: Artist Shows Them Doing Their “Duty”

Given all the hefty decisions that today’s world leaders often have...

2014 yılının en iyi 57 fotoğrafı

Routers'ın seçimiyle dünyanın en iyi 2014 fotoğrafları. Fotoğrafların arasında iki tane...

Akıllara ziyan 24 hatalı mühendislik harikası!

Akıllara ziyan dedirten 20 hatalı mühendislik harikası yapı diyoruz, çünkü bunları...

Tartışı-Yorum

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup bitenleri hazmedip “düşünce fakiri” olmayı seçen kitlelerle dolu olan Türkiye’de yazacak bir bu mu kaldı kardeşim?” diyebilirsiniz. Dünya tarihinde...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey görmedik henüz… “Derin bir ah” çekiyoruz, çünkü şu kelimeler sayfaya değerken Hurşit Külter hala kayıp. Ve “ah vicdan”...

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım. Evrim Alataş, Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Ülkede Özgür Gündem, Evrensel Gazetesi, Birgün ve Özgür Politika gazetelerinde çalıştı, birçok...