Dünyada 36 milyon insan köle olarak yaşıyor!

0

Walk Free örgütü, yayımladığı “Küresel Kölelik Endeksi”nde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5’inin zorla çalıştırılarak, fuhşa zorlanarak, borçlandırılarak ya da insan kaçakçılarının eline düşerek yaşamlarını köle olarak sürdürdüklerini ortaya çıkarttı.

 

Walk Free Örgütünün yaptığı araştırmaya göre dünyada yaklaşık 36 milyon kişi köle olarak yaşıyor. Örgüt, araştırmanın yapıldığı 167 ülkenin tamamında köleliğin mevcut olduğunu fakat en yüksek rakamlara Hindistan’da rastlandığını belirtti. Rapora göre, 14 milyon bireyin köle olarak yaşadığı Hindistan’ı 3 milyon kişiyle Çin izliyor. Pakistan, Özbekistan ve Rusya da köleliğin en çok rastlandığı ilk beş memleket içerisinde yer alıyor.

Köle olarak çalıştırılanlar içerisinde aşırı sayıda çocuğun da bulunduğuna değinilen raporda, zorla çalıştırılan ve fuhşa zorlanan kölelerin azami Afrika ve Asya ülkelerinde yaşadığı kaydedildi.
Örgüt, raporunda hükümetlere insan kaçakçılarına ve köle çalıştıran şirketlere verilen cezaları artırmaları çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here