Dünyada kızamık salgını tehlikesi: Vakalar 4 kat arttı

0


Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), dünya genelindeki kızamık vakalarının bu senenin ilk üç ayında geçen yıla nazaran dört kat arttığını duyurdu. Teşkilat, aşılamanın önemine dikkat çekti.

Kızamık, aşıyla kolayca önlenebilecekken her geçen gün olay sayısı artıyor.

DSÖ’nün yayımladığı son rapora nazaran rakamlar kaygı verici boyutlara ulaştı. Geçen yıl ve bu senenin ilk çeyreği karşılaştırıldığında dünyada kızamık vakalarının dört kat artarak, 112 bin 163’e ulaşmış olduğu tespit edildi.

Aşıyla önlenebilir

Rapora nazaran en fazla artış Afrika’da gerçekleşti. Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Etiyopya, Gürcistan, Madagaskar ve Ukrayna ise hastalığın ‘salgın’ boyutuna ulaşmış olduğu ülkeler içinde yer aldı.

DSÖ, dünya genelinde aşılama oranının yüzde 85’e çıktıktan sonrasında durduğunu, salgınları engellemek için ihtiyaç duyulan yüzde 95 oranına yaklaşamadığını belirtti.

Aşı reddi ölüm getirir

Ülkede ise çocuklarına aşı yapılmasını reddedenlerin sayısı 40 bine yaklaştı. Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı ve Doç. Dr. Yasemin Gökdemir, aşı reddi sebebiyle vakaların arttığına dikkat çekti.

Dağlı, aşı reddinin ölüm getirebileceğini kaydederek, “Seneler ilkin aşı programlarının yapılmadığı zamanlar, kızamık aşısı yapılmamış evlatların akciğerlerinin gözümüzün önünde paramparça olmasını, nefessiz kalmış olarak ölmelerini ve tüm ilaçların etkisiz kalmış olarak evladı iyi mi göz nazaran nazaran kaybettiğimizi hatırlarım” ifadelerinde bulunmuş oldu. Aşılanmanın kişisel tercih olmadığını vurgulayan Dağlı, aşı olunmazsa cemiyet sağlığı tehlikesi yaratılacağının altını çizdi.

Gökdemir ise aşılama karşıtlarının etkisiyle son yıllarda kızamığın, boğmacanın ve menenjitin arttığını dile getirdi. Evlatların aşılanması icap ettiğini aktaran Gökdemir, ailelerin ikna edilmesi icap ettiğini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here