Dünyanın ilk ‘yapay’ ama canlı organizması üretildi

0


Dünyanın ilk ‘suni’ fakat canlı organizması üretildi

DNA’sı tamamen insan tarafınca yazılan, suni fakat canlı bir organizma üretildi. İngiltere’de meydana getirilen araştırmada, E coli bakterisinin binlerce sayfalık genetik kodunun dökümü yapılmış oldu ve bakteri daha rahat bir kodla tekrardan üretildi.


DUVAR – Genetik bilimciler, tarihte ilk kez tamamen suni ve insan tarafınca yazılmış bir DNA koduna haiz olan, bununla birlikte da yaşayan bir organizma üretti. Cambridge Üniversitesi’nde iki yıl devam eden bir çalışmanın sonucunda, Escherichia coli (E coli) bakterisinin DNA kodları tek tek belirlenip tekrardan tasarlandı; böylece bileşik (suni) bir DNA elde edildi.

Fotoğraf: Cambridge Üniversitesi

DNA’SI BASİTLEŞTİRİLDİ

Labaratuvarda üretilen E coli bakterisinin, normalde toprakta ve insan bağırsağında yaşayan organik versiyonuna benzediği fakat ortalama dört kat daha azca sayıda genetik kodla hayatta kalmış olduğu açıklandı. ‘Syn61’ isminde olan bakterinin canlı olduğu, organik versiyonundan birazcık daha uzun görünmüş olduğu, daha yavaş ve yeni biyolojik kurallara dayalı olmakla beraber çoğalabildiği açıklandı.

Araştırmacılar, bakterinin bu suni kodla hayatta kalabilmesinin, gelecekte ilaç yapımı yada virüs direnci benzer biçimde mevzularda yarar sağlayacağını söylüyor. (Dış Haberler)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here