Düşünceleri sese çeviren cihaz bulundu

0


Düşünceleri sese çeviren aygıt bulunmuş oldu

Bilim adamları, beyindeki düşünceleri sese dönüştüren bir aygıt geliştirdi. Konuşma yetilerini kaybeden kişiler bu aleti kullanabilecek.


DUVAR- Bilim adamları, düşünceleri konuşmaya çeviren bir aygıt geliştirdiklerini duyurdu. California Üniversitesi’nde araştırmayı yürüten araştırma ekibi hızla gelişen teknolojinin geliştirme aşamasında olmasına karşın “coşku verici” bulunduğunu söylemiş oldu.

Nature dergisinde piyasaya çıkan çalışmada insanların konuşma yetilerini kaybettikleri hastalıklarda da bu aleti kullanabilecekleri söylendi.

AKIL OKUMA TEKNOLOJİSİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Akıl okuma teknolojisi iki aşamada işliyor. İlk aşamada beyinin dudakları, dili, gırtlak ve çeneyi hareket ettiren kısmına elektrotlar yerleştiriliyor ve beynin bu bölgesindeki elektrik sinyalleri algılanıyor. Bilgisayarda değişik sesler için ağzın ve gırtlağın hareketleri kopyalanıyor. Sonunda “sanal ses aygıtından” bileşik bir konuşma duyuluyor.

Her bir sözcüğün kodunun elektrik sinyalleri için beyni taramanın daha kolay bulunduğunu düşünebilirsiniz. Sadece bu girişimler sınırı olan başarıya ulaştı. Ağzın şekline ve seslerine odaklanarak bilim adamları bir ilke imza attı.

Araştırmacılardan biri Profesör Edward Chang “İlk kez olarak bu emek verme bir kişinin beyin faaliyetlerine dayanarak cümlelerle konuşmanın önünü açtı. Bu coşku verici ilkenin kanıtı teknoloji erişilir olduğunda konuşma yetilerini kaybeden hastalar için de kullanılabileceğini gösteriyor” dedi.

KONUŞMA ÇOK NET DUYULAMIYOR

Sistem muhteşem değil. Konuşma oldukca net duyulamıyor. Beş kişinin katılmış olduğu deneylerde yüzlerce cümle arasından dinleyiciler konuşulanların yüzde 70’ini anlayabildi.

KONUŞMA KAYBI İÇİN YARARLI OLABİLİR

Konuşma yitirilmesine neden olan motor nöron hastalığı, beyin hasarları, gırtlak kanseri, felçler, Parkinson hastalığı şeklinde hastalıklarda işe yarayabilir. Sadece teknoloji beynin dudakları, dili, gırtlağı ve çenenin doğru halde hareket etme ilkesi kapsamında çalışıyor. Felçli bazı hastalar bundan yararlanamayabilir.

Chang “Bu yazışma kuramayan hepimiz için bir çözüm değil” dedi. Uzmanlar daha ileride asla konuşamamış kişilerin de bu tür bir cihazla konuşmayı öğrenebileceğini belirtti.

Çalışmaya katılanlara hususi ağız hareketleri yapmamaları söylendi. Chang “Onlara bir tek bazı cümleleri okumalarını söyledik. Beynin hareketleri çevirmesi oldukça organik bir fiil” dedi.

‘İNSANLARIN NE DEDİĞİNE ODAKLANDIK’

Düşüncelerimizin birileri tarafınca okunması şu anda zor görünüyor. Chang “Biz ve öteki araştırmacılar bir tek düşünceleri deşifre etmeyi denedik. Sadece bu oldukca oldukca zor bir sorun. Bu yüzden ikimiz de insanların ne demeye çalıştığına odaklandık” dedi.

Bazı uzmanlar ise beyni okuyan teknolojilerin kullanılması mevzusunda etik bir münakaşa yaşanması icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

Londra University College’da görevli Profesör Sophie Scott “Bu oldukca iyi laboratuvardan oldukca iyi bir emek verme. Sadece hemen hemen oldukca erken aşamada ve klinik uygulamalar için hemen hemen hazır değil” dedi. (BBC Türkçe)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here