Ebola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bini aşkın can aldı

0


Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı ülkede geçen yıl ağustos ayında süregelen Ebola salgını sebebiyle ölenlerin sayısısının bini aştığını deklare etti.

Ağustos 2018’de, Şimal Kivu bölgesindeki bir köyde yaşayanlar aşılanıyor. Fotoğraf: Reuters

Bakanlık, bu salgının ülkedeki en fena ikinci Ebola salgını olduğuna dikkat çekti. Dünya Sıhhat Örgütü Başkan Yardımcısı Dr Michael Ryan ise sıhhat çalışanlarına güvensizlik ve yaşanmış olan çatışmaların hastalıkla savaşım çabalarını aksattığını, Ebola’nın ülkenin doğusunda hızla yayıldığını söylemiş oldu. Ryan, küresel bir salgın tehdidi olma riskinin düşük bulunduğunu altını çizdi.

Ocak ayından beri sıhhat merkezleri ve çalışanlarına yönelik 119 saldırının kayda geçtiğini belirten Ryan, 100 bini aşkın kişinin aşılandığını belirterek, “Elimizde aşı var sadece çatışmalar ve güvensizlik aşı programımıza sekte vuruyor” dedi.

2013-2016 içinde Batı Afrika’da yaşanmış olan Ebola salgınında 11 bin 310 şahıs ölmüştü.

Ebola virüsü ilk olarak ateş, aşırı halsizlik, boğaz ve kas ağrısına niçin oluyor, ilerleyen süreçte kusma ve ishale, iç ve dış kanamaya niçin oluyor. Ciltteki kesikler, ağız, burun, kan, dışkıdan bulaşabiliyor.

Hem de kızamık salgınıyla da savaşım eden ülkede bu hastalık sebebiyle de bini aşkın şahıs öldü; 50 bin olay tespit edildi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here