Eczacılara 230 milyon lira iyileştirme

0


Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) içinde imzalanan protokol kapsamında eczacılar için senelik 230 milyon lira değerinde bir iyileştirme gerçekleştirdiklerini deklare etti. Mutabakatın tüm eczacı oda başkanları ile beraber sağlandığı bildirildi.
Tüm eczacı oda başkanlarının geçtiğimiz günlerde ilk kez bakanlığında bir araya geldiğini belirten Bakan Selçuk, bu protokol için son 2 ayda 8 toplantı yapıldığını, TEB heyeti ile fazlaca yakın emek verme imkanı bulduklarını söylemiş oldu. Toplumsal Güvenlik Kurumunun Türkiye genelinde 25 bin 500 eczane ile sözleşmesinin bulunduğunu belirten Bakan Selçuk, “Vatandaşların gerekseme duyduğu her türlü tedavi ve ilacı dünyanın neresinde olursa olsun erişime açmak için çalışıyoruz” dedi.

Bakan Selçuk, “Yaptığımız protokolle ortaya koyduğumuz iyileştirmeler, SGK’nın enerjisini yurttaşlarımıza daha kaliteli hizmet sunma mevzusundaki kararlılığının, çalışmasının, azminin, inancının bir sonucudur” ifadesini kullandı.

Protokol kapsamında eczanelere iki alanda kuvvetli mali iyileştirmeler yaptıklarını ifade eden Bakan Selçuk, “Eczanelerin reçete başına kendilerine ödenen reçete hizmet bedelini enflasyon oranında artırdık. Bu eczacılarımıza 1 Nisan 2019’dan tarihinden itibaren karşıladıkları her reçete için 43 kuruş ile 4 lira 39 kuruş arasındaki reçete hizmet bedelini ödemeye başladık” dedi.

Bakan Selçuk, eczanelerin kuruma yapacağı indirim oranlarına ilişkin satış kazancı baremlerinde de yüzde 20 oranında artış yapılmasının öngörüldüğünü belirtti. Bakan Selçuk, “İmzalanan protokolün yurttaşlarımıza ve eczacılarımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Milletimizin sağlığa erişimini 7 gün 24 saat büyük bir özveri ile elde eden eczacılarımıza tüm emekleri için, TEB ailesine müzakereler sürecinde gösterdikleri yapıcı tutum için teşekkür ediyoruz” dedi.(İHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here