Ege’nin turizm cenneti Bozcaada ‘yeşil ada’ oluyor

0


Çanakkale’nin Şimal Ege Denizi´ndeki gezim cenneti Bozcaada´nın, yeşil adaya dönüşmesi için seferberlik diye deklare edildi. İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüğü tarafınca Bozcaada’ya son 4 yılda 30 binin üstünde fidan dikildi. Orman Haftası Kutlamaları kapsamında son bir ayda ise adanın en bozkır alanları olan cenup sahillerinin yamaçlarına 4 bin 245 fidan dikimi yapılmış oldu. Sert esen rüzgarlar sebebiyle ‘boz ada’ olarak malum Bozcaada, yeşil ada olma yolunda aşama kaydediyor.

Sert rüzgarlara maruz kalan ve bozkır görünümü sebebiyle geçmişte ‘Bozada’ olarak da anılan `Bozcaada´, son yıllardaki ağaçlandırma seferberliği yardımıyla yeşillenmeye başladı. İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüğü’nce son 4 yılda adanın çeşitli bölgelerine 30 binin üstünde fidan dikildi.

Bozcaada Kaymakamlığı öncülüğünde, İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüğü organizasyonu ve belediyenin desteğiyle gerçekleşen fidan dikimine öğrenciler, askerler, memurlar ve halk da ellerine kazma-kürekleri alarak destek verdi. Sert rüzgarlar sebebiyle ağaçların zor yetiştiği Bozcaada’da, bilimsel emekler ile dikilen ve geçen 4 yılda boy alan fidanlar, talibi yeşillendirmeye başladı.

Son olarak, Orman Haftası kutlaması kapsamında 25 Mart´ta adanın cenup yamaçlarına bin 470 büyük boy fıstık çamı, 900 meşe fidanı,150 büyük boy katalpa, 50 akasya, 50 dişbudak, 25 erguvan ve 600 lavanta olmak suretiyle toplamda 4 bin 245 fidan dikildi.

Balıkesir ve Bursa’daki Ziraat ve Orman Bakanlığı’na ilişik fidanlıklardan parasız temin edilen fidanların dikimi için Bozcaada Belediyesi, iş makineleri ve ekipman desteği sağlamış oldu. Anaokullarından liseye, her talebe adına fidanlar dikildi. Fidanların yanı başına öğrencilerin isimlerinin yazılı olduğu ve öğrenciler tarafınca resimlendirilen birer taş bırakıldı.

‘AMACIMIZ YEŞİL BİR ADA OLUŞTURMAK’

`Doğada bir dikili ağacımız olsun´ sloganıyla yola çıktıklarını belirten Bozcaada İlçe Ziraat ve Orman Müdürü Hasan Öz, “Son 4 yılda ağaçlandırma kampanyalarıyla adamızı yeşillendirdik. Bu yıl da Ezine İlçe Ziraat ve Orman Müdürlüğü´nün ağaçlandırma alanı duyuru etmiş olduğu Tuzburnu mevkiini seçtik. Buraya 4 bin 245 fidan dikimi gerçekleştirdik. Kampanyaya Bozcaada halkından büyük destek geldi. Öğrencilerimiz kendi elleriyle ortalama 500 fidan, askerlerimiz de 2 bin civarı fidan dikti. Geri kalan fidanları da Kaymakamlığımızın bütçesinden işçi tutarak diktik. Belediye ise iş makineleriyle çukurların açılması ve sulama görevlerini üstlendi. Her insana teşekkür ediyoruz. Hedefimiz yeşil bir ada oluşturmak. Son 4 yılda toplam 30 bin civarında fidan dikimi gerçekleştirdik. Üreticilerimize ücretsiz bir şekilde bu yıl içinde 7 bin 200 zeytin fidanı dağıttık. Bağcılığı gençleştirme projesi kapsamında ise son 4 yılda 167 bin asma fidanı dağıttık. Bunlar hem üretime katkı sağlıyor, hem de talibi yeşillendiriyor” dedi.

AYAZMA VE SULUBAHÇE PLAJLARINA PALMİYELER DİKİLDİ

Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin ise Ayazma ve Sulubahçe plajlarının girişlerine 12 yaşlarında 64 palmiye ağacı diktiklerini belirterek, “Ağaçlar büyük olduğundan dikilir dikilmez görüntü derhal değişti. Hoş bir görünüm oluştu. Bu tarz şeyleri dikmenin yanında koruyabilmek de mühim. İlk etapta bu tarz şeyleri yaşatabilmeyi umuyoruz. Eğer pozitif bir netice alırsak, hem sahil süresince, hem de ada içinde ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceğiz. Eğer diktiğimiz ağaçları tutturabilirsek, gelecek yıl adanın florasına uygun fidanlar dikmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here