18.4 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 25, 2021

Eğitim Sen: Öğrenci sayısı arttı, önlemler artmadı
Eğitim Sen, 5 kademede daha yüz yüze eğitim başlarken, yaptığı basın açıklaması ile salgın tedbirlerini ve eğitimi değerlendirdi. Okullarda aynı anda bulunacak öğretmen ve öğrenci sayısının arttığı, ancak alınan önlemlerde aynı oranda bir artışın olmadığı tespitine yer verilen metinde, “Bu konuda yaşanacak eksiklikleri tespit etmek ve giderilmesi için üzerimize düşeni yapmak bizlerin önündeki en önemli sorumluluk olarak durmaktadır. Eğitim Sen şubeleri, temsilcilikleri, iş yeri temsilcileri ve üyeleri sağlık önlemleri ve eğitim-öğretim faaliyetlerini yakından takip ederek yaşanan tüm sorunları öncelikle kayıt altına alacak, sorumluların bu durumları düzeltmelerini isteyecek ve Genel Merkezimize iletecektir” ifadelerine yer verildi.MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı verilere göre, 6 milyon öğrencinin EBA’yı kullanmadığını EBA’yı kullanan öğrencilerin yüzde 65’inin ise sisteme cep telefonlarından bağlandığı hatırlatılan açıklamada, “Cep telefonundan uzaktan eğitime erişimin gerçek anlamda bir erişim olmadığını tespit etmek gerekiyor. Görünen o ki öğrencilerin sadece küçük bir bölümü EBA’yı sağlıklı olarak kullanmaktadır. MEB’in rakamları paylaşım şekli ise sorunların farkında olmadığını veya bunları sorun olarak görmediğini göstermektedir. Uzaktan eğitime tüm öğrencilerin erişiminin sağlanması MEB’in önünde duran en önemli kamusal sorumluluktur” değerlendirmesi yapıldı.

60 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan öğretmenlerin yüz yüze eğitime başlamak isteyenlerin dilekçe vererek okul yönetimlerine başvurması istenmişti. Eğitim Sen, kimi öğretmenlerin dilekçe vermesine rağmen yüz yüze eğitime katılma talebinin reddedildiğini, kimi öğretmenlerin ise dilekçe vermemelerine rağmen okul idaresi tarafından yüz yüze eğitimde görevlendirildiğini duyurdu. Açıklamada, “İdari izinli sayılan öğretmenlerin yüz yüze eğitime başlama veya başlamama kararı öğretmenlerin kendilerine bırakılmalıdır. Yüz yüze eğitime başlamayan idari izinli öğretmenlerin hak kaybı yaşamaması için, arkadaşlarımız uzaktan eğitimde görevlendirilmelidir” denildi.

Ek ders ücretlerinde de belirsizliğin sürdüğüne vurgu yapılan açıklamada, “Eylül ayı ek ders ödemelerinde yaşanan farklı ücret ödeme sorununun nedeni MEB’in düzenleyici ve genel kararlar almamasıdır. Uygulamada yetki kullanan okul, ilçe ve il yöneticilerinin tutumlarından dolayı aynı branş öğretmenlerine aynı saatte derse girmelerine rağmen farklı ücret ödemeleri yapıldı. Özellikle psikolojik danışman ve rehber öğretmenler arasında yaygın olarak farklı ücret ödemesi gerçekleşti” tespiti yapıldı. (ANKA)

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/egitim-sen-ogrenci-sayisi-artti-onlemler-artmadi/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler