Eğitim Sen soruşturma taleplerini protesto etti!

0

Eğitim Sen Adana Şubesi, daha önce soruşturmaya yer olmadığı kararı verilen Gezi Parkı soruşturmasında üye ve yöneticilerinin ifadeye çağrılmasını protesto etti.

Eğitim Sen Adana Şubesi, kentte Gezi Parkı direnişine destek verdikleri gerekçesiyle üyeleri hakkında daha önce soruşturma açılmasına yer olmadığı kararı verilmesine rağmen, yeni İç Güvenlik Yasası ile birlikte tekrar ifadeye çağrılmalarını protesto etti. İnönü Parkı’nda “Gezi Direnişi onurumuzdur, soruşturma ve sürgünleriniz bizi yıldıramaz” pankartı açan Eğitim Sen üyeleri, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Gözaltılar, tutuklamalar, sürgünler bizi yıldıramaz” sloganları attı. Açıklamada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet Karagöz, AKP’nin büyük halk hareketinden korktuğunu ifade ederek, “AKP direnişe katılan ve kimliklerini tespit ettiği her yurttaşı sindirme ve itibarsızlaştırma adına her türlü baskıyı uygulamıştır” dedi.

‘Vali ve İl Milli Eğitim Müdürü AKP’nin emri ile çalışıyor’

Kamu çalışanlarının açılan idari soruşturmalarla cezalandırmak istendiğine dikkat çeken Karagöz, o dönem soruşturmayı yürüten Adana İl Milli Eğitim Teftiş Kurulu Başkanı’nın Gezi sürecini yasal, anayasal, sendikal hak ve özgürlükler kapsamında yorumlayıp soruşturmaya yer olmadığını bildirdiğini ve görevden alındığını aktardı. Adana Valisi ve Adana İl Milli Eğitim Müdürü’nün AKP’den aldıkları talimat gereği Gezi direnişine katılanlara mutlaka ceza vermeleri gerektiği talimatı verdiğini belirten Karagöz, ifadelerinin tekrar alındığını ve kendilerinden savunma istendiğini söyledi.

‘Sorular manidar’

Savcılığın kendilerine ve üyelerine, yüzlerini kapatıp kapatmadıkları, gaz maskesi takıp takmadığı, barikat oluşturup oluşturmadıkları, polislere saldırıda bulunup bulunmadıkları yönünde sorular yönelttiğini aktaran Karagöz, üye ve yöneticilerinin bu tür sorulara muhatap kalmasının ve cezalandırılmasının manidar olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından kitle sloganlar eşliğinde eylemini sonlandırdı.

kaynak:DİHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here