Eğitim sistemi yine değişiyor

0


Ulusal Eğitim Bakanlığı, yeni ortaöğretim modelinin detaylarını paylaştı. Yeni eğitim sisteminde ders sayısı azalıyor, liselere kariyer ofisleri geliyor.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yarın tanıtacağı yeni ortaöğretim modeliyle liselerde yeni uygulamalar hayata geçirilecek.

Buna gore, yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim senesinde 9’uncu sınıflardan başlamış olacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak. Yeni modelde ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde “kariyer ofisleri” oluşturulacak. 12’nci sınıflarda ders saatleri azaltılarak destek emekleri getirilecek, her talebe üniversitedeki şeklinde kendi istediği dersleri seçebilecek. Haziran aylarında dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları şeklinde yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye gore, Bakan Selçuk’un yarın İstanbul’da tanıtımını yapacağı ortaöğretim modeliyle liselerde yeni bir dönem başlamış olacak.

Buna gore, ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde “kariyer ofisleri” oluşturulacak.

12’nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesinin de planlandığı modelde, her talebe üniversitedeki şeklinde kendi istediği dersleri seçebilecek.

Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim-öğretim senesinde 9’uncu sınıflardan başlamış olacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak.

12’nci sınıflar için yenilikçi dersler gelecek

MEB’in ortaöğretime yönelik yeni modelinde “informasyon kuramı” mecburi ders haline gelecek.

Derslerde yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacakken bilhassa 12’nci sınıflar için yenilikçi dersler getirilecek.

Haziran ayında ders yerine “yaşam becerileri” etkinlikleri yapılacak

Yeni modele gore ek olarak öğrencilerin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran aylarında dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları şeklinde yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Ortaöğretimde yeni modele ilişkin detaylar, yarın Bakan Selçuk tarafınca açıklanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here