Eğitim takvimi değişti: İki yeni kısa tatil

0


Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim yılı takvimini deklare etti. Selçuk’un açıklamasına bakılırsa dönem içine sömestr tatili haricinde iki kısa dinlence daha eklendi.

Bakan Selçuk, yaz tatillerinin iki hafta kısalacağını, o iki haftanın ise ara dinlence olacağını duyurdu. 

Yeni birer haftalık tatiller kasım ve nisan aylarında denk gelecek. Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, “18-22 Kasım 2019’da ilk ara dinlence yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri içinde ikinci ara dinlence verilecek,” dedi.

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM ÇALIŞMA TAKVİMİ ŞÖYLE:

• 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlamış olacak.
• 18-22 Kasım 2019’da ilk ara dinlence yapılacak.
(Hafta sonu tatilleri ile beraber 9 gün)
• 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.
• Sömestr tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri içinde olacak.
(Hafta sonu tatilleri ile beraber 16 gün)
• İkinci sömestr eğitim-öğretim periyodu 3 Şubat 2020’de başlamış olacak.
• 06-10 Nisan 2020 tarihleri içinde ikinci ara dinlence verilecek.
(Hafta sonu tatilleri ile beraber 9 gün)
• 13 Nisan’da başlamış olacak ikinci devrin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

“Nisan ve Kasım’da birer haftalık ara dinlence olacak. Bizim yaz tatilini kısaltmamız söz mevzusu değil. 11 haftaya düşürülmesi, yüzde 10’luk indirimden söz ediyoruz.

Ara tatillerde öğretmenler, okullar kurumsal işleyişe yönelik bir ekip öz değerlendirmeler yaparak çeşitli iyileştirmelere gidecekler. Yapılandırılmış ara tatillerde; küçüklere ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı veriliyor. Öğretmenlerimiz oldukça yoruluyorlar. Ara tatillerde yeni bir yapılanma söz mevzusu. Birer haftalık tatillerin, yalnız dinlence olarak değerlendirilmemesi, evlatların eğitimsel faaliyetlere iştirak etmesi da hedefleniyor.

HER TATİLE BİR TEMA

Her tatilin bir teması söz mevzusu olacak. Bilim, kültür, sanat, spor benzer biçimde… Bazı geziler, fuarlar da bu ara tatillerin mevzusu olabilecek.

Huzurevleri ziyaret, yardımlaşma faaliyetleri, aile faaliyetlerine olanak sağlayacak. Ve netice olarak şunu oldukça rahatça söyleyebiliriz.

Temel olarak şu söylenebilir. Son tahlilde, eğitim sisteminin daha verimli çalışabilmesi, evlatlarımızın bıkmadan eğitim-öğretim süreçlerini yaşayabilmeleri için bir fırsat sağlamaya çalışıyoruz. Bunu yalnız takvimin değişmesi benzer biçimde ele almamakta yarar var. Öğretmenlerimizin, velilerimizin eğitim-öğretimin içinde oldukça daha etken şekilde bulunmakla ilgili, bu tatillerin daha etkili kullanılmasıyla ilgili…

Özet olarak şunu söyleyebiliriz. Bu emek harcama takviminin detaylarını çeşitli yönetmelikler ve yönergelerle planlama imkanımız olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here