13.9 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Ekim ayında 28 sağlık emekçisi şiddete maruz bırakıldı
Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen, Sağlıkta Şiddet Ekim Ayı Raporu’na açıkladı. Rapora göre Ekim ayında 18 şiddet olayı yaşandı, 28 sağlık emekçisi şiddet mağduru edildi, 49 saldırgandan sadece 22’si tutuklandı. 20 saldırgan ifadesinin altından serbest bırakılırken, 7 saldırgan hakkında da hiçbir işlem yapılmadı.

Sağlıkta şiddet olaylarının 16’sı hem sözlü hem fiili, 2’si ise sözlü olarak yaşandı. Bu olayların 1’i yönetici, 8’i hasta, 4’ü de hasta yakınları tarafından gerçekleşti. Raporda 5 olaya ilişkin de “Kendini bilmez kimseler sebebiyet vermiştir” denildi.

Şiddete maruz kalan sağlık emekçilerinin 10’u doktor, 6’sı filyasyon ekibi çalışanı, 4’ü güvenlik görevlisi, 3’ü hemşire ve 5’inin de diğer branşlardaki sağlık çalışanları olduğu belirlendi.
Ekim ayı şiddet raporunu değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Semih Durmuş, şunları söyledi:

“Ne yazık ki sağlıkta şiddetin önüne bir türlü geçilemiyor. Gerek saha araştırmalarımızda gerekse teşkilat toplantılarımızda şiddet, tüm sağlık çalışanlarını tehdit eden bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Buradan şunu anlıyoruz, sağlıkta şiddet mağdurla sınırlı kalmıyor. Kalması da mümkün değil zaten, çünkü şiddetin böyle bir özelliği var. Buna karşın, genel uygulamalara baktığımızda, şiddetin yapanın yanına kâr kaldığını görüyoruz. Bu durumu kabul etmek mümkün değildir. Tek bir şiddet olayı yaşanmayana kadar tek bir sağlık çalışanı şiddetin mağduru olmayana kadar başta idari ve adli birimler olmak üzere hep birlikte mücadele etmek gerekir. Sağlıkta şiddet sarmalından başka çıkış yolu bulunmuyor.”

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/ekim-ayinda-28-saglik-emekcisi-siddete-maruz-birakildi/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,299BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler