-0.1 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Ekonomide Lütfi Elvan dönemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun bir bekleyişten sonra Berat Albayrak’ın istifasını kabul etti. Yeni ekonomi bakanımız Lütfi Elvan. Kabine’de başka değişiklikler de beklenebilir.  Döviz pazarı atamayı beğenmedi, dolar/TL Asya’da %1.3 satışla 8.17’ye yükseldi. Elvan, ekonomi hakkında ilk kapsamlı açıklamasını TBMM’nde bütçe görüşmeleri esnasında yapabilir. Naci Ağbal ve Lütfi Elvan ikilisi ekonominin sorynlarını çözebilir mi sorusunun cevapları bir kaç hafta içinde alınacak.    Basında Kabine ve ekonomi politikası hakkında çıkan yorumları sizin için derledik.

 

Cumhuriyet’e göre, Erdoğan’ın, “gerek Cumhur İttifakı’nın oy oranını korumak, gerekse ekonomi göstergelerini normale döndürmek” amacıyla geniş çaplı bir revizyona gideceği belirtilirken, Erdoğan’ın ayrıca Joe Biden’ın ABD Başkanı seçilmesiyle birlikte “Türk-ABD ilişkilerini yeniden inşa etmek istediği” de konuşuluyor.

 

T24 politika yazarı Murat Sabuncu “Erdoğan’ın önünde 2 yol var diyen” bir AKP MV ile görüşmesini aktardı:

“Pazartesi öğlen saatlerinde parti içinde ağırlığı olan kıdemli bir AKP milletvekilline gelişmeleri konuşmak üzere not bıraktım. Akşam geç saatlerde aradı beni. İlk sorum “Durumu nasıl değerlendiriyorsunuz” oldu. “Berat Albayrak’ın yarattığı durum tam bir rezalet” diye yanıtladı.

 

“Bundan sonra ne olur” diye sordum, şöyle konuştu:

 

“Cumhurbaşkanı’nın önünde iki yol var. Birincisi bu istifayı fırsat bilerek kökten bir değişiklik. Medyasıyla, ‘Pelikan’ıyla yollarını ayırıp, parti içinde başta teşkilat olmak üzere, yeniden tabanla ilişki kurmak. Kabinede ve parti yönetiminde radikal değişiklikler yapmak. Sokaktan, halktan kopuş halini sonlandırmak. Bu olabilir mi? Bence olabilir. Bakın ilk akşam Cumhurbaşkanı’na rest çeken istifaya, sosyal medyadan parti içinden birkaç destek verilmeye çalışıldı, sonra bunlar bıçak gibi kesildi. Ama bana Cumhurbaşkanı’nın bu radikal tavrı karşılık bulur mu diye sorarsanız, birkaç ay önceye göre, özellikle ekonominin geldiği yere bakarak şansı az derim. Ama Cumhurbaşkanı güçlü bir siyasetçidir. Unutmayın.”

 

“Diğer yol nedir” diye sordum. Ona da şu yanıtı verdi:

 

“Cumhurbaşkanı bu istifalardan sonra sıradan isimlerle düşük yoğunluklu bir değişim yapar. Yani işi idare eder. Bugün partiden daha evvel kimi görevlerde bulunmuş arkadaşların adları anıldı. Eğer onlarla bu işe devam edebileceğini düşünür öyle ikna edilirse partinin de ülkenin de işi iyice zorlaşır.”

 

İktidara yakın basın organları arasında SABAH’ın köşe yazarı Okan Müderrisoğlu, Berat Albayrak’ın gidişini şöyle değerlendirdi:

 

“2021-2023 dönemi için “Yeni Dengelenme, Yeni Normal, Yeni Ekonomi” mesajı ile yol haritası oluşturuldu. Tablo çok açıktı! İhracat ve turizme dayalı döviz gelirlerinin azaldığı bir süreç yaşanıyordu. Kurdaki ani dalgalanmalara karşı bir tür hava yastığı oluşturmaya, Londra merkezli para spekülatörlerine önlem almaya çalıştı. Hayli sert ve yıpratıcı bir mücadele yaşandı.

Lakin kararlılığından taviz vermedi. Tüm ataklara rağmen piyasa profesyonelleri ile onların anladığı dilden konuşurken, doğrudan halka hitap etmeye, sade vatandaşın ekmeğini bölen oyunları bozmaya ve bu gayretlerini izaha yöneldi.

En büyük handikabı, ekonomideki güncel sorunların yakıcı etkisinde oldu. Yerli ve milli ekonomi iddiasının, orta gelir grupları için ürettiği reçetelerin, hatta en alt gelir gruplarına bedelsiz kaynak aktarımları ile sağlanan ortamın yeni programa yeterince fırsat penceresi açmamasının maliyetini üstlendi.

Kur üzerinden Türkiye ekonomisi her gün zımparalanırken, enflasyon-faiz denklemine dair öncelikler tartışılırken, inandığı hedeflere ulaşmak için öngördüğü zamanı bulamadı. Yine de güven ilişkisine dair siyasi göstergelerdeki değişime dek pes etmedi. Çok örselenmişti. Zirveyi etkileyecek piyasa kaynaklı yıldırımlarda paratoner rolü de üstlenmişti. Tabii her gök gürültüsünde oklar ister istemez ona çevrilirken, yönetsel tercihi ve metodolojisi nedeni ile geniş tabanlı destek bulamadı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomiye dair tasarımının, bundan sonra kolay kolay gözden çıkarılacak nitelikte olmadığı söylenebilir. Geleceğe dair hassas denge, piyasaya yüklenecek anlamla ilgili olacak. Piyasa ne her şeyi yönetecek kadar serbest bırakılacak bir yapıdır ne de sistematik biçimde karşı karşıya gelinecek odaktır”.

 

Independent Türkçe ise şu kulis bilgilerini sayfalarına taşıdı:

 

Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan, “Dış Ticaret Kurumu” Hazine Bakanlığı bünyesine katılacak.

 

Ayrılması beklenen bir diğer bakanlık ise Kültür ve Turizm Bakanlığı.

 

Bakanlık Kültür ve Turizm olarak ikiye ayrılacak.

 

Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın ikiye ayrılacağı Independent Türkçe’nin ulaştığı bir diğer bilgi.

 

Çarşamba günü kararnamelerin hazır olması be değişikliklerin tamamlanması ile birlikte yeni kabine kamuoyuna ilan edilecek.Yeni kabinede Berat Albayrak’a hiç bir görev verilmeyeceği ifade edilirken, Turizm Bakanlığı için ise Menderes Türel ismine sıcak bakıldığı belirtiliyor.

 

Dış basında henüz yorum yok, geldikçe paylaşacağız.

 

 

Berat Albayrak İstifa Ettiyse Ne Olur? Atilla Yeşilada & Sami Altınkaya

 

Çetin Ünsalan Yazdı: Ağbal, gölge bakan mı?

 

KONDA-Ağırdır: AKP’de çatlak aileye uzandı

 

Babacan: “Dün gece yapılan bir iflas açıklamasıdır”

 

 
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,302BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler