Ana SayfaHaberlerEkonomiEkonomik Araştırmalar Raporu: ‘İşgücü...

Ekonomik Araştırmalar Raporu: ‘İşgücü Piyasası’

Makro: İşsizlik oranı, Haziran’da %14,3’e yükseldi…

Koronavirüs salgınının etkisiyle, işsizlik oranında kademli yükseliş devam ediyor. Haziran’da %14,3’e yükselen işsizlik oranı rekor yüksek seviyeye ulaştı. Mayıs’ta görülen kısmi istihdam artışının ardından, Haziran’da 431 bin kişi ile güçlü bir istihdam artışı görülmesine karşın, işgücünün de 567 bin kişi ile güçlü artmasının etkisiyle işsiz sayısı 136 bin kişi arttı. İstihdam artışının sektörlerin geneline yayıldığı görülüyor; salgından en fazla etkilenen sektör olan hizmetler sektöründe istihdam değişimi 7 ay sonra pozitife döndü. Öncü verilerin Haziran ayı ve sonrasında ekonomik aktivitedeki toparlanmanın güçlendiğine işaret etmesi, istihdam piyasasında da toparlanma olmuş olabileceğine işaret ediyor.

İşsizlik Oranı:

İşsizlik oranları, Haziran’da tarihi en yüksek seviyelerdeler (veri 2005’ten itibaren yayınlanıyor). Manşet işsizlik oranı %14,1’den %14,3’e, tarım dışı işsizlik oranı %16,5’ten %16,7’ye yükseldi; genç nüfusta işsizlik oranı ise %26,9’da yatay kaldı.

Mevsimsellikten arındırılmamış verilere göre ise; manşet işsizlik oranı %13,4’e, tarım dışı işsizlik oranı %15,9’a, genç nüfusta işsizlik oranı ise %26,1’e yükseldi.

İşgücü ve İşsiz Sayısı:

Aralık 2019-Nisan 2020 arasında toplamda 2,85 milyon kişi gerileyen işgücü, Mayıs’ta 108 bin, Haziran’da 567 bin kişi arttı; 30,4 milyon kişide. İşgücüne katılım oranı %48,6’ya yükseldi; Mart 2019’da %53,5 ile rekor yüksek seviye görülmüştü. Aralık 2019-Nisan 2020 döneminde istihdam azalışına karşın, işgücü de azaldığı için işsiz sayısı gerileme eğilimindeydi; ancak son 2 aydır işgücündeki artış, istihdam artışının üzerinde gerçekleşiyor ve işsiz sayısı artıyor. İşsiz sayısı, Nisan’da 84 bin kişi artmasının ardından; Mayıs’ta 83 bin kişi,
Haziran’da 136 bin kişi arttı. Toplam işsiz sayısı 4,33 milyonda.

Çeyreksel bazda bakıldığında; işgücü 196 bin kişi gerilerken, işsiz sayısı da 303 bin kişi arttı. İstihdam (m.a.): Aralık 2019-Nisan 2020 döneminde toplamda 2,68 milyon kişi azalan istihdam, Mayıs’ta 25 bin kişi ile sınırlı, Haziran’da ise 431 bin kişi ile güçlü arttı. 2. çeyrekte istihdam toplamda 498 bin kişi azalmış oldu; sene başından bu yana azalış ise 2,1 milyon. Toplam istihdam ise 26 milyonda.

Sektörel bazda istihdam rakamlarına bakıldığında;

– Hizmet: Hizmetler sektörü istihdamı 7 ay sonra (toplam 1,7 milyon kayıp), ilk defa artış kaydetti; Haziran’da 230 bin kişi arttı. Toplam sektör istihdamı 14,5 milyon kişide. Sektör istihdamı ilk çeyrekte 907 bin kişi, ikinci çeyrekte 524 bin kişi geriledi. Sektör istihdamının yaz ayları için toparlanmasınısürdürmesini bekliyoruz.

– İnşaat: Güçlü konut talebiyle, inşaat sektörü istihdamı toparlanması Haziran’da da devam etti; Mayıs’ta 110 bin kişi artan istihdam, Haziran’da da 141 bin kişi arttı. Sektörde toplam istihdam 1,47 milyon kişide.

– Sanayi: Sektör istihdamı 25 bin kişi ile 6 ay sonra ilk defa arttı. Sene başından bu yana düşüş 402 bin kişi oldu. Toplam istihdam 5,3 milyon kişide. PMI endeksi alt kalemleri, sanayi istihdamında toparlanmanın devam etmiş olduğuna işaret ediyor.

– Tarım: Tarım istihdamı Mayıs’ta 98 bin kişi artmasının ardından, Haziran’da da 36 bin kişi arttı. Tarımda çalışan toplam kişi sayısı 4,77 milyon.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Japon Ressam Tetsuya Ishida’nın akıllara ziyan 24 tablosu

Japon Ressam Tetsuya Ishida, tablolarında kendi yüzünü resmetmesine karşın, bütün bir...

Tahtadan yapılmış 53 harika ötesi sanat eseri

Çok ilginç denilebilecek yeni bir listeyle karşınızdayız. Bu listede ağaçlardan yapılmış...

Elena Shumilova’dan iç ısıtan 25 pastoral fotoğraf

Fotoğraf sanatı kimimiz için hobi kimimiz için de bir tutkudur. Rus...

20 maddeyle Finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya eğitim sistemi, dünya ülkeleri arasında en saygın eğitim sistemi olarak...

Tartışı-Yorum

Kalbi atan ölü bedenler

Bazı anlar vardır zihinlerimizde çocukluğumuza dair. Hayal mi gerçek mi olduklarını ömrü billah çözemeyiz. Bize anlatılanları, oradan buradan duyduklarımızı kurgulayarak bir görüntü yaratmış da olabiliriz, bizzat gözlerimizle tanık olduğumuz...

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mü?

Bu yazıda, 8 Mart'ı niçin emekçi kadınların mücadele günü olarak ele aldığımızı ayrıntılı bir şekilde irdelemeye çalışacağız.   Ama ilk önce, tüm dünyada ezilen, sömürülen kadınlarımıza ithaf edilen 8 Martımızda, bizleri...