16 C
İstanbul
Salı, Mayıs 11, 2021
spot_img

Ekonomik istikrar rekabetçi kura teslim
[ad_1]

Dolar/TL 8.2325’e kadar yükselerek yeni tarihi zirvesinde güne başlarken, piyasalar bugün Merkez Bankası’nın (TCMB) 1030’da başlayacak enflasyon raporu toplantısında vereceği mesajları takip edecek. Ancak, halk ve yatırımcılar Berat Albayrak’ın dün yabancı yatırımcılarla yaptığı telekonferansta vurguladığı rekabetçi kur söylemini rehber edinebilir.  Rekabetçi kur nedir?   Sokaktaki vatandaş bunu nasıl yorumlar?

 

Reuters:  TL’de değer kaybı sürerken, efektif faiz de yükseliyor

TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen sert değer kaybı TCMB’nin beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ile başladı. Son günlerde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri ve yaklaşan ABD seçimleri de TL’de değer kaybına etki eden unsurlara eklenmiş durumda.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün küresel şirket yöneticilerine yönelik düzenlenen yatırımcı toplantısı da piyasada takip edildi. Albayrak Türkiye ekonomisinin bir dönüm noktasında olduğu, yeni bir sermaye yatırım dalgasının ufukta belirdiğine yönelik mesajlar verirken; sermaye kontrolüne yönelik soruları ise net bir şekilde reddetti.

 

 

TCMB geçen hafta politika faizini sabit tutmasına karşın likidite sıkılaştırma adımlarının üst sınırını belirleyen geç likidite penceresini (GLP) 150 baz puan artışla %14.75’e yükseltti.

 

TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün itibarıyla %12.87 seviyesinde. Temmuz ortasından beri 550 baz puan civarında sıkılaştırmaya gidildi. Ancak süreç TL’de belirgin bir iyimserlik yaratamadı. Gecelik faizler %14.5’e kadar yükselerek GLP ile belirlenen %14.75 sınırına yaklaşırken piyasada ortalama fonlama maliyetinin de gecelik faizlere bir miktar gecikme ile yaklaşacağını düşünüyor.

 

TCMB’nin yılın son enflasyon raporunda %8.9 seviyesindeki yıl sonu enflasyon tahminini YEP ile uyumlu olarak %10.5 civarına revize etmesi bekleniyor. Piyasa enflasyonun yılı %12’li seviyelere yakın tamamlayacağını beklemesine karşın TCMB’nin kısa süre önce açıklanan YEP hedeflerinden çok da yukarıda bir ayrışma yapmayabileceğini öngörüyor.

 

YEP’te 2021 enflasyon tahmini %8 seviyesinde bulunurken, TCMB’nin 2021 için yukarı yönlü revize edilmesi beklenen tahmini %6.2 seviyesinde.

 

 

Bankacılar:  Belirsizlik arttı

 

Özellikle TL’de yaşanan son değer kaybına ve bankanın bu değer kaybını enflasyona etkisine yönelik söylemlerinin takip edileceğini belirten bankacılar, TCMB’nin sabit tuttuğu faiz koridorunu da genişletmesi sonrası para politikasında belirsizliğin arttığına dikkat çekiyorlar.

 

Geçen haftaki PPK’da alınan kararın azınlık beklentilerde dahi yer almadığını belirten bankacılar sonraki kararlar için TCMB’nin bugünkü söylemlerinden ileri dönük enflasyon ve para politikası uygulamalarına yönelik mesajları takip edecek.

 

Hükümet Rekabetçi Kur’u nasıl tanımlıyor?

Bankacılar bir diğer taraftan ise TCMB kararının ekonomi yönetiminin rekabetçi TL söylemiyle uyumuna dikkat çekiyorlar. Ekonomi yönetiminin TL’nin rekabetçi olmasını istemesi TL’de belirgin değer kazancının tercih edilmediğini gösteriyor. Ancak bu süreç yabancı yatırımcıların portföylerinde sert azalışları da beraberinde getiriyor. Aynı şekilde bu politikalar kamunun 2019’dan beri 130 milyar dolara yaklaşan döviz arzı nedeniyle gerileyen rezervlere yönelik soru işaretlerini de artırıyor.

 

Ekonomi yönetimi bir süredir benimsediği rekabetçi TL söylemi ile birlikte sıcak para olarak nitelendirilen ve Türkiye’nin cari açığını uzun yıllar finanse eden fonlama tipi bilinçi olarak azaltılırken, doğrudan yatırımların ise payının artması isteniyor.

 

Bankacılar TL’deki değer kaybının belirginleşerek YEP’te 2023 yılına ilişkin ortalama beklenti olan 8 seviyesine bugünden ulaşılmasının ise enflasyon başta olmak üzere Türkiye’nin makro çerçevesinin YEP’ten belirgin ayrışacağı konusunda endişe ediyorlar. YEP’te hükümetin ortalama dolar/TL tahmini 2020 yılı için yaklaşık 6.9, 2021 için 7.7 düzeyinde bulunuyor.

Koronavirüs salgınında artışın Türkiye’de de belirginleşmesi piyasalarda yakından takip edilen bir başka gelişme. Reuters’ta geçen hafta yayımlanan bir haberde ekonomiyi etkilemeyecek, dar kapsamlı tedbirlerin alınabileceğine dikkat çekiliyor. 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ise TCMB’den faiz artışı beklentisiyle geçen hafta gerilediği 500 baz puanı aşarak sert yükselişte. CDS saat 0900’da 531/542 seviyesinde.

 

 

Rekabetçi Kur’un ihracata faydası var mı?

 

Cevabı Dr Fulya Gürbüz’den alalım:

“Üreticiler, satış hacimleri olumsuz etkilenmesin diye maliyetlerini tüketiciye tam olarak yansıtamamaktalar. Dolayısıyla da iş hacmi yaratılsa bile karlılık açısından parlak bir tablo ortaya çıkmamaktadır. İşletmelerin maliyetlerini azaltmak adına ticari kredi faiz oranlarının 16 Ekim itibariyle %13,87 seviyesine gerilemesi önemli bir adım olsa da bankacılık sektörü kredi hacminin %78’ini oluşturan ticari kredilerin ödeme kabiliyetindeki olası bozulmalar finansal sistem dolayısıyla da Türk lirası üzerinde önemli bir baskı oluşturabilir. Bu da Türk lirasının yabancı para birimlerine karşı sert değer kayıplarını beraberinde getirebilir. Özellikle Türk lirasında süregelen değer kaybının enflasyonda yapışkanlık etkisi yaratması, Türk lirasına güven sağlanmadıkça enflasyonda düşüş eğilimini de engellemektedir”.

 

TL’deki değer kaybını faizi artırarak önlememek bir tehlike daha getiriyor.  Enflasyon mevduat faizini aşarsa, yerleşikler ya birikimlerini bankalardan çekecek, ya da dövize dönecek.

 

Rekabetçi kur olmaz, rekabetçi ekonomi olur.  Rekabetçi ekonomi de yüksek verimlilikle elde edilir.

 

ANALİZ: Zayıf TL ihracatı destekleyecek mi?

 

FÖŞ anlattı:  Dış Ticareti Bekleyen 2 Büyük Tehlike

 

Albayrak yabancı yatırımcılara ne mesaj verdi?

 

TL’nin koruma kalkanı zayıflıyor…[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler