Elazığ’da Meydana Gelen 6.5 Büyüklüğündeki Deprem

0


Türkiye fay hatlarının üzerinde olan bir ülke. Bu nedenle ülkemizde sık sık depremler yaşanıyor. Ancak 17 Ağustos 1999 depremi ve 2011 yılındaki Van depreminin ardından çok büyük bir deprem yaşanmamıştı. Ancak biraz önce Elazığ’ın Sivrice ilçesinde büyük bir deprem meydana geldi. Detaylara birlikte bakalım.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde ritcher ölçeğine göre 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi

Kandilli Rasathanesi’nden edinilen bilgiye göre deprem saat 20.55’te yerin 5 km derininde gerçekleşti

elazığ

6.5 büyüklüğündeki deprem Samsun, Diyarbakır, Malatya ve hatta Kuzey Irak’ta bile hissedildi


Depreme ilişkin açıklama yapan AFAD; ” Deprem, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Ağrı, Ankara, Hatay, Irak ve Suriye’de de hissedildi.” dedi.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu “Ekiplerimiz bir yıkım var mı, enkaz altında olan var mı, incelemelere başladı. Yakından takip ediyoruz” dedi

elazığ

Öte yandan yaşanan şiddetli deprem halkı sokağa döktü. Depremin şoku hala atlatılamamışken 5.4 ve 5.1 büyüklüğünde artçı depremler meydana geldi

elazığ

Depremin hasar tespit çalışmaları sürerken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da açıklama yaparak şunları söyledi;


“Şehir merkezinde herhangi bir can kaybı yok. Büyük bir hasar görülmüyor. İl dışında bazı kayıplar olabilir değerlendirmesi var. ”

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise “Elazığ Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu da böyleyle irtibat kurduklarını belirterek merkezde 4-5 yıkık bina olduğu ancak henüz herhangi bir can kaybı hakkında bilgi gelmediğini söyledi


Süleyman Soylu; “Elazığ valimiz ile irtibatta bulunduk. Elazığ Sivrice merkezde 4 – 5 yıkık bina var. Şu anda can kaybı bize iletilmiş değil. İki yaralama var. Elazığ merkezde 10 binada hasar olduğu ihbarı geldi. Herhangi bir can kaybı olmadığı konusunda bilgilerimiz mevcut.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise, canlı yayına bağlanarak depremi değerlendirdi. Ersoy; “Elazığ çok kritik bir yer diyerek şunları söyledi;


“Biraz büyük bir deprem. Belki sizde de söylemiş olabilirim Elazığ çok kritik bir yer. Doğu Anadolu fayı çok kritik, gerilim çok yüksek. Bu deprem beklenebilen bir depremdi. Bu deprem önemli bir deprem, yer kabuğunu önemli miktarda kırmış olabilir. 50 – 60 km yer kabuğu kırılmış olabilir. Ciddi bir hasar vardır, inşallah ölümler fazla değildir.”

Kaynak: 1CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here