Elazığ’da Son Durum: Depremin Ardından Dakika Dakika Yaşananlar

0


Dün akşam saatlerinde Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nden edinilen bilgiye göre depremin derinliği ise 5 kilometreydi. Başta Malatya, Samsun, Diyarbakır, hatta Kuzey Irak’ta hissedilen deprem sonrası pek çok bina yıkıldı, onlarca insan hayatını kaybetti ve binlerce kişi de yaralandı. Türkiye’nin seferber olduğu bu felaket sonrasında ise ülkenin dört bir yanından depremzedeler için yardım gönderilmeye başlandı. Başta AFAD olmak üzere pek çok kurum ve kuruluş tarafından da enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışmalar devam ediyor. Elazığ’da depremin ardından neler yaşandı, son durum nedir? Gelin birlikte bakalım.

Elazığ’da dün akşam saatlerinde meydana gelen depremin ardından bölgeye derhal AFAD ekipleri sevk edildi


Elazığ’da İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı ekipleri şehir merkezinde yıkılan binalara müdahale etmeye ilk saatlerden itibaren başladı. AFAD’dan yapılan açıklamada, “Maden ve Sivrice’de yıkılan binalar olduğu bilgisi alınmıştır. Elazığ ve çevre illerde arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm afet ve acil durum yönetimi merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir.” dendi.

Hem Elazığ’da hem Malatya’da hem de çevre illerde göçükler olduğu haberini alan ekipler, olay yerine giderek arama kurtarma çalışmalarını başlattı

deprem

Zamanla yarışan arama kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ederken; İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere çevre illerden de hem çadır, hem yemek, hem de battaniye yardımı geldi

deprem
AFAD’ın açıklamasında farklı illerden toplamda 418 arama kurtarma personelinin bölgeye sevk edildiği bilgisi yer aldı. Ayrıca AFAD Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Kahramanmaraş, Mardin ve Muş lojistik depolarından bölgeye 1689 çadır, 1656 yatak ve 9 bin 200 battaniye sevk edildi. Ayrıca AFAD Başkanlığınca bölgeye, 144 tır ile 6065 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk edildiği aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 29 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15 bin 747 battaniye, 5656 yatak, 1563 ısıtıcı, 2500 çadır, 193 bin 420 kilogram un ve 3200 adet gıda kolisi sevk etmiştir.

Acil ihtiyaçlar nedeniyle barınma, beslenme, enerji, haberleşme, hasar tespit ve psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir.”

İBB arama kurtarma ve yardım ekibiyle birlikte, 10 itfaiye arama kurtarma aracı, 1 su tankı, 1 soğuk gıda kamyonu, 2 açık kasa kamyonu, 66 itfaiye personeli, 8 ahçı, 8 şoför ve iki yardımcı personel gönderdi. Ayrıca deprem zedelere her öğün yemek çıkarabilecek ve en az bir hafta Elazığ’da kalacak olan yemek tırı da Elazığ’a gönderildi. Ankara’dan ise karavanlar ve K9 köpekleri çalışamalara destek için yola çıktı.

Millî Savunma Bakanlığı da deprem bölgesine yardım için personel ve yardım malzemelerinin olduğu 9 nakliye uçağı gönderdi

deprem

6.5 büyüklüğündeki depremin ardından yüzlerce artçı sarsıntının da olduğu Elazığ’da depremzedeler geceyi dışarda geçirdi

deprem
AFAD, vatandaşları hasarlı binalara girmemeleri yönünde uyarmış; “Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir.” denilmişti.

TCDD vagonlarını deprem zedelere açarken, TJK’nın da aralarında bulunduğu birçok kurum ve kuruluş gece boyunca depremzedeleri ağırladı.

Depremin ardından Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom deprem bölgesindeki kişilere ücretsiz konuşma ve mesajlaşma hakkı tanımladı. Ayrıca birçok ilden de, depremzedeler için kıyafet, yiyecek, su ve barınma yardımı yapılıyor

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu da enkazların zorlu olduğunu belirterek şunları söyledi;


“Bu enkazlar çok zor enkazlar çünkü artçı sarsıntılar da aynı zamanda devam ediyor. İnşallah enkazın altındakilerin sağ salim kurtarılmalarını bekliyoruz. Daha önce 2 kişinin sağ çıkartıldığı noktada bir ses daha duyuldu ve çalışmalar burada yoğunlaştırıldı. Ses alınabilmesi için herkesin sessizliğe dikkat etmesi gerekiyor”

Hala devam eden arama kurtarma çalışmalarında şu ana dek pek çok kişi enkaz altından çıkarıldı. Ancak maalesef 22 vatandaşımız hayatını kaybetti, bini aşkın kişi ise yaralandı


Yaralı sayısınınsa Elazığ’da 654, Malatya’da 226, Diyarbakır’da 32, Adıyaman’da 25, Batman’da 6, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 50 olmak üzere 1030 olduğu aktarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “Elazığ’da 30’a yakın göçük altında vatandaşımız olduğunu biliyoruz, depremde ölü sayısı artabilir.” dedi.

Türkiye’nin seferber olduğu deprem sonrası yaralar en kısa sürede sarılmaya çalışılıyor. Ancak depremin bilançosu ağır

Arama kurtarma çalışmaları -5 derecede devam ederken depreme ilişkin son gelişmeler ise şu şekilde;

09.12 – Elazığ’ın Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde AFAD ekipleri, 12 saat sonra bir kadını daha enkaz altından çıkardı. AA muhabirinin aktardığına göre hamile olan kadın hastaneye sevk edildi. Enkaz altında bir kişinin daha olduğu belirtiliyor.

09.25 – Elazığ’ın Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde enkaz altında kalan bir çocuk çıkarıldı. Bölgede (Gezin) enkaz altındaki herkesin kurtarıldığı belirtildi.

​09.35 – Mustafapaşa Mahallesi’nde enkaz altından bir kadın çıkarıldı.

09.36 – Ankara Rusya Büyükelçiliği tarafından taziye mesajı yayımlandı. Açıklamada “Elazığ’da meydana gelen felaketten dolayı hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz” ifadeleri kullanıldı.

10. 07 – Bakan Turhan: Deprem bölgesinde iletişim ve ulaşım ile ilgili tüm birimlerimiz teyakkuz halinde, ulaşımı engelleyecek bir durum söz konusu değil.

​10.35 – Mustafa Paşa mahallesinde iki kadın daha 12 saat sonra enkazın altından sağ olarak çıkarıldı. Sabah 7 itibarıyla üç kadın yaralı olarak enkazdan kurtarılmış oldu.

10. 50 – Enkaz altından 14 saat sonra bir kişi sağ çıkarıldı.

​11. 14 – Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan binanın enkazından bir kişi daha 14 saat sonra sağ çıkarıldı.

​11.16 – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Deprem bölgesine ulaşan ekiplerimiz diğer arama kurtarma ekipleriyle beraber koordineli bir çalışma yürütüyorlar. Dün gece iki vatandaşımız göçükten yaralı olarak kurtarıldı. Bugün 158 personel ve 23 araçtan oluşan arama kurtarma ve yardım ekiplerimiz de yola çıkıyor” açıklaması yaptı.

11. 18 – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bölgede şu an 50’şer kişilik 4 sahra hastanemiz ve 48 çadırımız kuruluma hazır şekilde mevcuttur.

11.20: Cumhurbaşkanlığı, Twitter hesabından “Deprem bölgesine ulaştırılmak istenen yardımların 0 312 258 2323 numaralı telefon aranarak AFAD koordinesinde ulaştırılması önem arz etmektedir” açıklamasını yaptı

11.34 – Elazığ merkezde yıkılan binanın altında kalan aileden Cengiz Çelik 15 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

Detaylar geliyor…

Kaynak: 1CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here