Elçiyi vurmak yerine rezervleri güçlendirmeye çalışmak

0


Merkez Bankası rezervlerine dair önceki gün Murat Çetinkaya’nın yapmış olduğu açıklamalar tatminkar bulunmamış hem mahalli hem de yurtdışında mevzuyla ilgili yer edinen haberlerde biriki mevzusunun gizemini koruduğu mevzusunda düşünce birliği görülmüştü.

Bunun arkasından dün Merkez Bankası bünyesinde TL karşılığı altın swap piyasası açılacağı duyuruldu. Piyasada işlemler 6 Mayıs’ta başlamış olacak.

İLGİLİ HABERTCMB'den Yeni Piyasa: Altın Karşılığı SwapTCMB’den Yeni Piyasa: Altın Karşılığı Swap

Yaşanmış olan bu gelişmeyi Bloomberg HT’ye değerlendiren İş Portföy Baş ekonomisti Nilüfer Sezgin bu işlemin hali hazırda meydana getirilen döviz karşılığı TL swap operasyonundan çok da fazla değişik olmadığını söylemiş oldu. Sezgin kararın kredi verme iştahı olan bankalara likidite yaratması açısından destekleyici bulunduğunu ve bu adımın Merkez Bankası’nın net rezervlerini artıracağını açıkladı.

Seçim yenilenmesinin ihtimaller içinde tesirleri için hazırlık mı?

Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash de Twitter’da yapmış olduğu yorumda Merkez Bankası’nın swap işlemlerini altın yönünde genişletme hamlesinin brüt rezervleri şişirmek için meydana getirilen bir girişim olabileceğini belirterek, “Kim bilir daha da devam edecek siyasal belirsizlik ve kim bilir İstanbul’da seçimlerin yenilenmesinin ihtimaller içinde tesirleri için hazırlık yapıyorlardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sirk cambazları’ yorumunu da değerlendiren Ash, “Veri veridir. Mesajı getirmiş olduğu için elçiyi vurmak yerine düşük olan döviz rezervlerini güçlendirmeye çalışmalı. Kredibilitesi daha, daha itimat veren ve daha ortodoks bir siyaset seti destek verir…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün TOBB 75. Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada bir süredir devam eden münakaşaya dair, “Bazı sirk cambazları döviz rezervine yönelik içtensiz açıklamalarla bir ruhsal negatif hava oluşturmanın gayreti içindedir” yorumunda bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı’nın “Merkez Bankamızın döviz rezervi işte o zamanlar 27,5 milyar dolarken, hamdolsun şu anda onunla karşılaştırma edilemeyecek bir konuma geldi” sözlerini de kullandığı konuşmadan dakikalar ilkin Merkez Bankası’ndan meydana getirilen açıklamada ise net internasyonal rezervlerin 26 Nisan’da biten haftada 1 milyar dolardan fazla azalarak 25.858 milyar dolara gerilediği duyuruluyordu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here