19.5 C
İstanbul
Cuma, Eylül 24, 2021

Elektrik Prizi ve Elektrik Anahtarı Nasıl Seçilir

Her evde, iş yerinde, okulda, kısacası hayatımızın geçtiği her yerde elektrikli herhangi bir alet kullanıyoruz. Bu sebeplerle de her evde bunların çalışmasını sağlayan onlara güç veren, ışığı kontrol etmemizi sağlayan elektrik prizi ve elektrik anahtarı gibi şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Peki ya bunların seçimlerinde nelere dikkat edilmelidir, seçim yapılırken neler önemsenmelidir gibi sorulara yanıtlar alıyoruz. Elektrikli aletlerin ustalarından olan Panasonic’ten alınmış olan bilgileri sizler için derledik ve uzatma kabloları, prizler, anahtarlar hakkında bilinmesi gereken detayları hazırladık. İşte tüm detaylar…

Elektrik Anahtarı Seçmek

Devrelerin açılıp kapanmasını sağlayan ve bunların kontrolünün yapıldığı şeylere elektrik anahtarı denilmektedir. Bu devre elemanı ile kullandığımız alanlarda ışığın açılıp kapanmasını da kontrol altında tutuyoruz. Özellikle de ev dekorasyonlarında hem konum hem de şekil olarak önemsenen elektrik anahtarı, elektrik prizi ile birlikte değerlendiriliyor ve seçim yapılırken bu ikisinin uyumu da göz önünde bulunduruluyor. Elektrik anahtarı açma kapama dışında ayrıca elektrik akımını kesme ve akımın bir iletkenden başka bir iletkene geçmesini, yönünün değişmesini de sağlamaktadır. Kullanım şekillerine, kullanım kolaylıklarına ve kullanılacak olduğu alana uygun olarak (sıva altı, sıva üstü) çok sayıda da çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca bu çeşitlerin her biri de kullanılacağı alanın dekorasyonuna uygun olarak da modellenmektedir.

Elektrik Prizi ve Elektrik Anahtarı Seçiminde Unutmamanız Gerekenler

   Ev dekorasyonları için elektrik tesisatında önemli olan iki adet unsur vardır. Elektrik prizi ve elektrik anahtarı, kullanımıyla alakalı olarak çokça çeşide ayrılmaktadır. Yaşam alanlarımızda doğru seçim yapmak demek elektrik tesisatlarının problemsiz olarak devam etmesi ve işlevini doğru yerine getirmesi demektir. Ayrıca bu seçim cihazların güvenliği açısından da önemlidir. Bu sebeplerle de yeterli bilgiye ulaşmak gereklidir.

    Elektrikli aletlere elektrik enerjisinin aktarımının sorunsuz olması bu aletlerin doğru çalışmasını sağlar. Bunu sağlayan da elektrik prizi olarak bilinmekte ve kullanılacağı alan için seçimi oldukça önemlidir. Örneğin; küçük çocuk olan bir evde çocuk korumalı prizler korumalıdır ki bu priz sayesinde çocukların elektrik çarpmasından korunması sağlanır. Ayrıca toplu konutlarda da genel olarak topraklı prizler tercih edilir. Panasonic Viko Novella prizler ile güvenliğinizi sağlayabilirsiniz çünkü sahip olduğu yapı ve iletkenlerinin herhangi bir sıkıntıya karşı kendini kontrol altına alma özelliği ile aklınız kalmayacaktır. Prizler sonrasında da elektrik anahtarları, akım yolu açmak, kapamak ve iletkenlerde ilerleyiş sırasında yön değiştirme gibi durumlar gerçekleştirilebilir.

    Elektrik tesisatlarında mutlaka kaliteli priz ve anahtar kullanılmalıdır aksi takdirde cihazlarınız zarar görebilir. Hatta siz bile bu durumdan ciddi zararlar görebilirsiniz. Kalite sonrasında da seçim sırasında tabi ki estetik düşünülmelidir. Kullanılacak olduğu yere uyumu, duruşu, rengi her detayı önemlidir. Günümüzde Panasonic gibi önemli markalar, kullanıcılara çeşit açısından zengin seçenekler sunmaktadır ki bu sayede istenilen tarzda mutlaka bir priz ya da elektrik anahtarı bulunabilmektedir.

    Dekoratif açıdan çok seçenekli ve kaliteli, güvenliğinizi tehlikeye atmayacak elektrik prizi ve elektrik anahtarı arıyorsanız eğer web sitesini ziyaret edebilir ve çok sayıda seçenek arasından seçim yapabilir ve profesyonel destek de alabilirsiniz.

Mustafa Ergünhttp://presshaber.com
Gazeteci, şiir, kısa film-belgesel işleri..

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler