escort kuşadası

32.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Emirates, 25 Haziran İtibarıyla İstanbul Uçuşlarına Başlıyor
[ad_1]

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya ziyareti ile Akdeniz’deki Türkiye-Fransa gerilimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Fransa ile Libya’daki anlaşmazlığa değindi ve Fransa darbeci tarafa silah veriyor, şu anda dünyada bir çok yerde kaos var, bunun nedeni Fransa’dır’ dedi.

CNN Türk’te katıldığı televizyon programında Libya’daki krize çözüm ve kalıcı ateşkes konusundaki bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, ateşkes için geçmişte Moskova ve Berlin’de yürütülen çabalardan ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in tavrı nedeniyle sonuç alınamadığını hatırlattı.

Libya’da denge değişti

Çavuşoğlu, sahadaki kazanımları neticesinde Hafter’in bu çizgiye geldiğini ancak artık sahada dengenin değiştiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, “Artık Hafter’in hiçbir geçerliliği yok. Zaten meşruiyeti yoktu. Bundan sonra, Hafter gibi bir darbecinin, ‘ateşkes yerine ülkeye, yönetime el koydum’ diyen bir kişinin masada olmaması gerekir. Bundan sonra muhatap alınmaması gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin Libya’daki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin yanında olduğunu ve her türlü desteği vereceğini vurgulayan Çavuşoğlu, Libya’ya yaptıkları ziyaretle bunun bir kez daha altını çizdiklerini aktardı.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Libya’yı ilgilendiren göç ve diğer konuları da değerlendirdiklerini belirterek, “Geçmişte orada iş yapan firmalarımızın alacakları vardı. Bunlar maalesef savaştan dolayı gerçekleştirilememişti. Yine, yarım kalan yatırımlar var, projeler var. Yani ilişkilerimizin ekonomik boyutunu da ele alma fırsatımız oldu” ifadelerini kullandı.

Fransa darbecilere silah veriyor

Çavuşoğlu, Akdeniz’de Türkiye ve Fransa arasında artan tansiyon ile ilgili de şöyle konuştu:

“Fransa Barış Pınarı Harekatı sonrası rotasını şaşırdı. Sen bir NATO müttefikine böyle davranırsan karşılığını alırsın. Gerekli tedbirler alınmıştır. Oraya en çok Fransa silah veriyor. Biz meşru bir yönetime destek veriyoruz. Fransa darbeci tarafa veriyor. NATO diyor ki ‘Rusya Akdeniz’de yayıldı.’ Buna yol açan ülke Fransa. NATO’nun hilafına yapıyor. Fransa’nın Nijer’de yapmaya çalıştıkların görüyoruz. Şu anda birçok yerde kaos var. Bunun nedeni Fransa’dır. Biz Fransa gibi yıkıcı bir ülke değiliz. Fransa’nın yaptıkları endişe vericidir. Açıklamaları yersiz ve boştur”.

Diğer yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün yaptığı bir açıklamada NATO’nun, “Türk donanmasının Akdeniz’de NATO misyonu yürüten bir Fransız gemisini taciz ettiği” iddiasını inceleyeceğini açıkladı.[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler