En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

0


Taşıt kredisi; sıfır veya ikinci el taşıt satın almak isteyenlerin söz konusu işlem için ihtiyaç duydukları finansman desteğinin sağlanması amacıyla verilen bir kredi türüdür. Taşıt kredisinin vade süresi, ihtiyaç veya konut kredisi kadar uzun değildir. Buna ek olarak, taşıt kredisinin vade süresi boyunca söz konusu taşıtın ipotek altına alınması söz konusu olmaktadır.

Taşıt kredisinin herkes tarafından alınması mümkün değildir. Taşıt kredisi almak isteyenlerin aktif bir SGK kaydına sahip olması gerekir. Buna ek olarak, söz konusu taşıt üzerinde kesinlikle rehin kaydı bulunmamalıdır. Taşıt kredisi almak isteyenlerin kredi notunun bankaların istediği seviyede olması gerekmektedir. Ayrıca, diğer kredi türlerinde olduğu gibi taşıt kredisinde de kredi almak isteyen kişinin düzenli bir gelire sahip olması şartı bulunmaktadır. Bu noktada, taşıt kredisinin aylık taksitlerinin taşıt kredisi alan tüketicinin aylık gelirinin yarısından fazla olmaması gerekmektedir. Aksi bir durumda, bankaların taşıt kredisine onay vermesi mümkün değildir.

Taşıt kredisi almak isteyenlerin ancak belirli bir miktarda bu krediden faydalanması söz konusu olmaktadır. Bu konuyla alakalı bir yönetmelik mevcuttur. Buna göre, 120 bin TL sınırına göre ne kadarlık taşıt kredisi kullanılacağı belirlenmektedir. Sıfır otomobillerde fatura, ikinci el araçlarda ise kasko değeri 120 bin TL’yi geçmeyen araçların %70’ine, 120 bin TL’yi geçen taşıtların ise 120 bin TL’ye kadar olan kısımları için %70’ine, 120 bin TL’yi aşan kısımları için ise %50’sine kadar taşıt kredisi kullandırılmaktadır. Bu durumu bir örnekle açıklamak mümkündür. Taşıt kredisi alınmak istenilen aracın 150 bin TL tutarında olduğunu varsayalım. Bu aracın 120 bin TL‘ye kadar olan kısmı için %70’ine denk gelen 84 bin TL, 120 bin TL’yi aşan 30 bin TL’lik kısmı için ise %50’sine denk gelen 15 bin TL kredi kullandırılması mümkün olmaktadır. Bir başka deyişle, 150 bin TL tutarındaki bir otomobil için en fazla 99 bin TL taşıt kredisi kullandırılmasına izin verilmektedir.

Bankaların Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi almak isteyenler için en uygun bankalardan birisi Ziraat Bankası olarak bilinmektedir. Ziraat Bankası taşıt kredisi seçenekleri arasında kaskolu ve kaskosuz taşıt kredisi, taşıt ürün paketi ve taşıt diğer ürün paketi bulunmaktadır. Kaskolu taşıt kredisi almak isteyen bir tüketicinin 150 bin TL taşıt kredisi almak istediğini varsaydığımızda kendisine en fazla 48 ay vade seçeneği uygulanmaktadır. Bu örnekteki tüketiciye uygulanan aylık faiz oranı ise %1,43 olarak belirlenmiştir. Söz konusu tüketicinin aylık ödeyeceği taksit tutarı; 4.612,00 TL olacaktır.

İş Bankası’nda hem sıfır hem de ikinci el taşıtlar için farklı kredi kampanyaları bulunmaktadır. İş Bankası’nın sıfır km taşıt kredisi kampanyası için uyguladığı güncel faiz oranı; %1,75 olarak bilinmektedir. Ayrıca, söz konusu kampanyada kasko sigortasının yapılması söz konusudur.

QNB Finansbank; hem taşıt hem de motosiklet kredisi sunmaktadır. 48 aya kadar varan vade seçenekleri bulunmaktadır. Tüketicilerin kişisel ödeme planı oluşturması mümkündür. Ayrıca, kredi masraflarının tıpkı kredi tutarı gibi taksitlendirilerek ödenmesi söz konusudur. Buna ek olarak, sabit veya esnek kredi seçeneği yer almaktadır. QNB Finansbank; taşıt kredisi almak isteyen tüketicilere güncel olarak aylık %2,14 faiz oranı uygulamaktadır.

Vakıfbank; hem sıfır hem de ikinci el taşıtlar için taşıt kredisi desteği sunmaktadır. 120 bin TL ve altında olan araçlar için 60 ay, 120 bin TL’nin üzerinde değeri olan araçlar için ise 48 ay vade uygulanması söz konusudur. Vakıfbank taşıt kredisinin aylık, üç aylık veya değişken taksitlerle ödenmesi mümkündür. İkinci el araçlar için taşıt kredisi almak isteyenlerin aracın yaşına dikkat etmesi gerekmektedir. Buna göre, 36 aya kadar vadeyle alınan araçlar için aracın yaşının en çok sekiz olması şartı bulunmaktadır. Buna ek olarak, 37 ile 60 ay arası vadeyle taşıt kredisinin alınması halinde ise otomobil yaşının en çok beş olması şartı vardır.

Akbank taşıt kredisinin en çok 60 ay vadeli olarak verildiğini belirtmek gerekir. Buna ek olarak, taşıt kredisi için uygulanan güncel faiz oranı; %1,75 olarak belirlenmiştir. Garanti BBVA taşıt kredisinin 12 aydan başlayarak 60 aya kadar uzanan vade seçenekleriyle verilmesi mümkün olmaktadır. Buna ek olarak, 500 bin TL’ye kadar taşıt kredisi kullandırılmaktadır. Garanti BBVA taşıt kredisi; 2019 Ağustos itibariyle güncel faiz oranı %1,74 olarak belirlenmiştir. En uygun taşıt kredisini veren bankalar arasında Yapı Kredi bankası bulunmaktadır. Yapı Kredi’nin güncel taşıt kredisi faiz oranları; %1,79 olarak belirlenmektedir. Yapı Kredi; 48 aya kadar vade seçeneğiyle taşıt kredisi sunmaktadır. Ayrıca, söz konusu taşıt kredisinin sıfır  veya 10 yaşla sınırlı ikinci el araçlar için verilmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca, ticari taşıt kredisi de verilmektedir.

En uygun taşıt kredisini veren bankalar arasında ING Bank yer almaktadır. ING Bank; kaskosunu ING’den yaptıranlara ekstra indirimler uygulamaktadır. Buna ek olarak, araç markalarına özel taşıt kredisi kampanyaları yer almaktadır. ING Bank taşıt kredisinde 60 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Söz konusu kredinin sıfır araçlar ile en çok sekiz yaşındaki ikinci el araçlar için kullanılması mümkündür. Ayrıca, kaza ve hayat sigortası zorunlu tutulmaz.

Sonuç olarak, taşıt kredisi almak isteyenler için en uygun taşıt kredisini veren bankalar bir hayli fazladır. Bu noktada, tüketicilerin aklında otomobil sahibi olmak için taşıt kredisi mi almalıyım yoksa ihtiyaç kredisi mi sorusu bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında taşıt kredisinin daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü, sigorta yaptırılması sürecinde bankaların ekstra faiz indirimleri uygulaması söz konusu olmaktadır. Ayrıca, otomobil markalarına hatta modellerine göre taşıt kredisi faiz oranlarının belirlenmesi mümkündür. Örneğin, Koç Finans’ta tüketicinin taşıt kredisi almak için önce otomobil markasını sonra da modelini seçmesi gerekmektedir.

Taşıt kredisi için istenilen belgeler arasında ilk olarak gelir belgesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ikamet belgesi veya son üç aya ait herhangi bir fatura sunulmak zorundadır. Araç ruhsatı veya faturası; taşıt kredisi başvuruları için olmazsa olmaz nitelik taşımaktadır. Tüketiciler, daha önceden müşterisi oldukları bir bankadan taşıt kredisi aldıkları takdirde söz konusu belgelerin bazılarını vermeye ihtiyaç duymayabilirler. Taşıt kredisi alırken birçok bankadan teklif almaya özen gösterilmelidir. Bu sayede, bankalar arası kıyaslamalar yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here