Ana SayfaHaberlerEkonomiENAG’dan haber var: Pandemi...

ENAG’dan haber var: Pandemi enflasyonu ne oldu?

[ad_1]

Kasım 2020 Döneminde ENAGrup Pandemi Tüketici Fiyat Endeksi aylık bazda %4.03 arttı

Ekim/2020 döneminde %3.60 artan fiyatlar genel seviyesinin arkasından oranın yükselerek devam etmesi, pandemi sepetinde fiyat baskısının sürekli olacağını gösteren bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Grubumuz, özellikle Covid-19 sağlık salgını döneminde değişen tüketici davranışlarını en iyi yansıttığı varsayımı ile akademik ölçütlerin ışığında, yine 418 madde içeren enflasyon sepeti ağırlıklarını oluşturarak doğal sepet ağırlıkları ile karşılaştırma olanağı bulmuştur.

Bu yeni sepet ağırlıkları ile elde ettiğimiz verilere göre fiyatlarda en büyük aylık artış gösteren madde grubu çeşitli mal ve hizmetlerden sonra, giyim ve ayakkabıda oldu. Aylık olarak %9.37 artışı, %6.18 ile ulaştırma, %5.44 ile bilgisayar ürünlerini de kapsayan eğlence ve kültür
grubu takip etti.

Bir kamu ürünü olan sağlık ürünlerinde fiyat artışları tüketiciye yansıtılmadığı için bu grupta bir fiyat artışı gerçekleşmedi (öte yandan, bunun bütçe açığı baskısıyla dolaylı olarak tüketiciye yansıdığını belirtmek faydalı olur).

Gıda ve alkolsüz İçeceklerde fiyat artışı pandemi sepet ağırlığı dışındaki fiyat hareketlerine benzer bir yapıda oluşmuş ve artış %4.22 olarak gerçekleşmiştir.

Yönetilen ürün grubundaki sağlık, eğitim, gıdanın belirli bir kısmı ile alkolsüz içeceklerdeki baskılanmış, enflasyonun daha yükseklerde gerçekleşmesini engelleyen madde grupları olmuştur.

Konutta ve ev eşyası gruplarındaki deflasyonist etki de talep yetersizliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

ENAGdan haber var Pandemi enflasyonu ne oldu

ENAGrup Pandemi Tüketici Fiyat Endeksi (EP-TÜFE) ayrıntılı harcama grup enflasyon oranları

ENAGrup’un farklı tüketici gruplarının gelir seviyesi, coğrafik konum, harcama alışkanlığı ve benzeri davranışları daha iyi yansıtabilmek için daha ayrıntılı ürün kategorisinde hesapladığı fiyat endekslerindeki değişim aşağıdaki grafikte verilmiştir.

Buna göre, diğer mal ve hizmetler grubundaki artışın aylık %46.28 olarak gerçekleştiğini görüyoruz.

Çalışmanın devamı burada.[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Son 10 yılın en iyi 10 Türk filmi

Son 10 yılın en iyi Türk filmleri diye bir liste yapmaya kalkışsaydık,...

Tok tutan 4 besin

Yemek sonrası fazla zaman geçmeden acıkıyor musunuz? Ne kadar yemek yerseniz...

Türkçeleştirilen Kürtçe şarkılar: bir kültürel yağma hikayesi

Asimilasyon politikalarının en şiddetlisi kuşkusuz kültür alanında yaşanmakta. İngiltere, Fransa, ABD...

Filistin Tarih Müzesi’nden 10 eserle “Filistin Gerçeği”

Filistin’de devam eden sefalet, uluslararası politikaların ilgisinden uzak bir dönemde, sanat...

Tartışı-Yorum

“Bize Her Yer İnönü”

  Kadir Gürhan “Bize her yer Trabzon” cümlesi Trabzonsporlularca özellikle deplasman tribünlerde yapılan yaygın bir tezahürattır. Yıllarca Trabzonspor taraftarı bize bu tezahüratla her deplasmanın birer Avni Aker olduğunu gösterdi. 2014-15 sezonu (Süleyman Seba sezonu) Beşiktaş takımı ve taraftarı için bir deplasman sezonudur. Bu sezon “Bize her yer Trabzon” tezahüratının “bize...

Kerbelâ’ya Giderken 1

Muharrem ayı içerisinde olduğumuz bu günler de Kerbelâ katliamını, ve bu katliama giden yolu konu almak istedim. Üç parçaya ayırdığım bu yazıda Ehlibeyte ve Ehlibeyt yoldaşlarına yapılan haksızlıkları kaleme almaya çalıştım. Bu konu hakkında yazarken Dr. İsmail Kaygusuz, Kerbelâ Olayı, kitabından oldukça faydalandım.Kerbelâ coğrafi olarak Irak sınırları...

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den, ABD’den, AB’nin ‘gelişmiş’ ülkelerinden meslektaşlarımın ‘büyük katliamlar sonrası toplum ruh sağlığını korumak’ için yazdıkları, yayınladıkları ilkelerin, kuralların hiç...