Engelsiz Filmler Festivali yedi yaşında

0


Bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Engelsiz Filmler Festivali, ekim ayında İstanbul, Ankara ve Eskişehir’e konuk olacak.

Festival, görme ve işitme engellilere uygun olarak erişilebilir mekânlarda seyirciyle buluşacak olan, Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerinden seçilen 48 filmi ağırlayacak. Gösterilecek tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı alt yazıyla sunulacak.

Festival bu yılında da Türkiye sinemasının son dönemde öne çıkan en nitelikli örneklerinin yer aldığı “Engelsiz Yarışma”, dünya sinemasının ödüllü filmlerine yer verilen “Dünyadan”, animasyon filmlerden oluşan ve yeni dönem sinemacılarına ilham vermek ve düş dünyasını genişletmek için oluşturulan “Çocuklar İçin” ve Türkiye sinemasının nitelikli kısa filmlerinden seçilen filmlerin gösterildiği “Uzun Lafın Kısası” bölümlerine yer veriyor. Ayrıca bu yıl “Ayrıksı Otu”, “Rehber Köpekler”, “Bizim için, Bizsiz Asla!” ve “Kim Demiş?” başlıklı dört yeni bölümü de bünyesine ekleyiyor.

Engelsiz Filmler Festivali’nin kurucuları arasında yer aldığı Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı’nın hazırladığı “Be In!” başlıklı ortak kısa film seçkisi de festival kapsamında gösterilecek.

Festival kapsamında film ekipleriyle söyleşiler, 9-12 yaş çocuklar için Canlandırma Atölyesi, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuk ve gençler için Otizm Dostu Gösterim, Sanal Gerçeklik Deneyimi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek olan çeşitli paneller düzenlenecek.

Festival 7-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 11-13 Ekim tarihleri arasında Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ve 16-20 Ekim tarihleri arasında Ankara, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da düzenlenecek.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm gösterim ve yan etkinliklere katılım ücretsiz olacak.

Detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here