Warning: file_put_contents(): Only 0 of 4 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Failed to write 136 bytes to /home/presshaber/public_html/wp-content/debug.log in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 81 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 102 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 80 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Ercan Uysal Yazdı: ‘Yiğidin Borçla İmtihanı’ | Press Haber
8.5 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 29, 2020

2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’ndan derlediğimiz 18 fotoğraf

Presshaber.com -  2014 Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması'nın ödüllü fotoğraflarını sizin için derledik, işte dereceye giren farklı kategoride 18 fotoğraf. 1 Çağdaş Yaşam Haberleri, 3.'lük Ödülü -...

Bunlara bakmalısınız

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Felsefe tarihinde ‘erkekliğin’ gölgesinde kalmış 19 kadın filozof

Kadınlar tarih boyunca birçok alanda olduğu gibi felsefe alanında da gölgede bırakılmış ve yaptıkları çalışmalar yok sayılmıştır. Bazı dönemlerde ise bir biçimde bilim ya da...

Ercan Uysal Yazdı: ‘Yiğidin Borçla İmtihanı’

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, ‘NAVTEX” konusunun medyada yanlış yazıldığını belirterek bu yanlışa ‘Fıkra gibi’ dedi.

Bildirici, “Fıkra gibi bir yanlış: Medyada savaş ilan eder gibi her gün “NAVTEX ilan edildi” yazıyor ama yanlış. NAVTEX gemilerde bulunan seyir teleks cihazı ve uluslararası denizcilik uyarı sistemi. O yüzden NAVTEX ilan edilemez, NAVTEX yayınlanamaz, NAVTEX’te duyuru yayımlanır. Antalya Navtex İstasyonu ile Rumların Larnaka istasyonu duyurularla çatışıyor. Antalya, 16 Eylül’deki Navtex duyurusunda, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Larnaka NAVTEX duyuruları ile kanunsuz iddialarını meşrulaştırma çabaları geçersizdir” diye çıkıştı” dedi.

Bildirici’nin yazısı şöyle:

Alışkanlık mı desem, merak yoksunluğu mu, yoksa kopyalama tembelliğinin çekiciliği mi? Belki de hepsi geçerli bu nedenlerin.

   Son zamanlarda sık rastladığım bir medya gündemine giren yeni bir isim, yeni bir sistem ya da daha önce pek rastlanmamış bir deyim bir yerde yanlış yazılmışsa o yanlış öyle sürüp gidiyor. Merak edip bunun doğrusu nedir diye bakılmadığı gibi, birileri uyarsa da düzeltmek mümkün olamıyor.

    Sözünü ettiğim yanlış kullanımların sonuncusu “NAVTEX ilanları”.  Malum, Doğu Akdeniz’deki gerginlikle birlikte Türkiye’nin sismik araştırma gemilerinin Akdeniz’de arama yaptığı bölgelerle ilgili duyurularda bulundu. Bu duyurular da medyanın büyük bölümünde “Yeni Navtex ilan edildi” diye duyuruldu.

      Yönetmeliği bile var

     Türkiye’nin son olarak 15 Eylül’de “Yunanistan’ın Sakız adası etrafında tatbikat yaparak ve adayı silahlandırarak Lozan antlaşmasını ihlâl etttiği” ve Akdeniz’de faaliyetini yürüten Yavuz sondaj gemisi için yapılan duyurular gazete başlıklarına şöyle yansıdı:

   “Lozan’ı ihlal Navtex’i” (Akşam), “Adalar Navtex’i” (Aydınlık), “Bir Navtex de Ege’de” (Birgün), “Son Navtex’te iktidarın yıllardır eleştirdiği 1923 tarihli anlaşmaya vurgu” (Cumhuriyet), “Türkiye karşı Navtex ile suçüstü yaptı” (Hürriyet), “Yavuz için yeni Navtex” (Karar), “Navtex yoluyla Lozan mesajı” (Milliyet), “Lozan ve Yavuz için iki Navtex” (Sabah), “Türkiye yeni Navtex (deniz duyurusu) yayınladı” (Sözcü), “Yavuz’a yeni Navtex” (Türkiye), “Ege ve Akdeniz’de 2 yeni Navtex ilanı” (Yeni Akit), “Yavuz için yeni Navtex” (Yeni Şafak).”

      Bu başlıkların -Milliyet hariç- hemen tümü yanlış. Çünkü NAVTEX, “gemilerde bulunan ve uluslararası orta frekansta çalışan bir teleks cihazı”nın adı.  İngilizce “navigational telex” (seyir teleksi) ifadesinin kısaltması.

     Zaten NAVTEX ile ilgili yönetmeliğin adı da “Seyir Duyuruları Hazırlama ve Yayımlama Hizmetleri Yönetmeliği”. Bu yönetmelikte “Navtex” şöyle açıklanıyor:

     “Denizcilere seyir ile ilgili en son acil bilgilerin, meteorolojik raporların, tehlike mesajlarının özel olarak geliştirilmiş vericiler ve alıcılar vasıtası ile ulaştıran otomatik seyir uyarı teleks sistemi.”

    NAVTEX yani teleks sistemi aracılığıyla “Denizlerde meydana gelen, gemi seyrini tehlikeye düşüren can ve mal emniyetini doğrudan etkileyen hususlarda denizcilere süratle ulaştırılması için hazırlanan ve yayımlanan seyir duyuruları” yayımlanıyor. Seferdeki denizciler bu yolla uyarılıyor ve bilgilendiriliyor.

    Türkiye’de denizcilere yönelik bu faaliyet Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor. İstanbul, İzmir, Samsun ve Antalya’da bulunan dört “NAVTEX İstasyonu” aracılığıyla denizcilere ulaştırılan “Seyir Duyuruları” Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde İngilizce ve Türkçe olarak yayımlanıyor.

          Bir uyarı yetmedi
    Medyanın büyük bölümünde “NAVTEX ilan edildi” diye yazılması üzerine ilk harekete geçen Journo internet sitesi olmuştu. 29 Ağustos’ta “Ayın haberlerinden dil yanlışları” bölümünde “NAVTEX ilan edilmez” başlığı altında şöyle denilmişti:

       “Örneğin Milliyet haberinde görülen ‘Navtex ilanı’ ifadesi yanlış. Navtex sistemi/cihazı üzerinden bir mesaj verilebilir veya bir duyuruda bulunulabilir ama savaş ilan eder gibi Navtex ilan edilmez. Aynı şekilde şu CNN Türk haberindeki ‘Türkiye yeni Navtex yayınladı” ifadesi de yanlış. Burada ‘Navtex mesajı’ denmeliydi ve ayrıca ‘yayınlamak’ diye bir sözcük yok; doğru yazılışı ‘yayımlamak.”

   Journo’daki bu uyarı yazısından sonra da “NAVTEX ilanı” ifadesi düzeltilmedi; yanlışlık aynen sürüp gidiyor.  Hatta gazeteler, internet siteleri ve televizyonlarla kalmıyor, bazı kamu kuruluşları ile yetkililer de “NAVTEX ilanı”ndan söz edebiliyor.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın 10 Eylül’deki paylaşımında da “Türkiye’nin araştırma faaliyetleri yürüttüğü ve NAVTEX ilan ettiği bölgeler, Türk kıta sahanlığı içinde bulunmaktadır” denildi.

      Larnaka ile çatışma mesajı

    Aslında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün “Yayın Listesi” sayfasına bakılsa doğrusunun ne olduğu anlaşılabilir. Orada “NAVTEX ilanı” diye bir ifade kullanılmıyor. Bildirilerde “NAVTEX mesajı”, “NAVTEX duyurusu”, “NAVTEX yayını”, “NAVTEX bildirisi” ve “Seyir duyurusu” ifadelerine yer veriliyor.

   En son 16 Eylül’de Antalya NAVTEX istasyonu tarafından yayımlanan Doğu Akdeniz ile ilgili 1164/20 sayılı bildiride, daha önceki teknik ve bilgilendirici dilin ötesine geçilerek, Türkiye’nin pozisyonunun altı çiziliyordu:

    “1. MA26-345/20 ve MA27-346/20 numaralı NAVTEX mesajları Türk NAVTEX servis sahasında yetkisiz istasyon tarafından yayınlanmıştır. Bölgede yayın yapmaya yetkili Antalya NAVTEX istasyonudur.

  1. Antalya Türk Radyo NR. FA74-1156/20 Sayılı NAVTEX duyurusu hala geterli ve yürürlüktedir.  Denizcilerin emniyeti gözetilerek Antalya İstasyonundan NAVTEX yayını yapılmaya devam edilecektir.
  2. FA74-1156/20 sayılı NAVTEX duyurusu ile yayımlanan faaliyetler 13 KAS 19 tarihinde BM’ye bildirilen Türk kıta sahanlığı içindedir.
  3. Ayrıca Larnaka Radyo MA26-345/20 ve MA27-346/20 Nolu NAVTEX duyurularında belirtilen ‘Kıbrıs’ 1960 yılında kurulan devlet ile aynı değildir. Türkiye ‘Kıbrıs’ isimlendirmesinin hiçbir ölçüde veya şekilde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanıma veya Türkiye’nin 1960 yılındaki Garanti Anlaşması ile kuruluş anlaşmasından kaynaklanan hak ve yükümlülüklerine zarar vermesi anlamına gelmeyeceğini beyan eder.
  4. Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Larnaka Radyo MA26-345/20 ve MA27-346/20 nolu NAVTEX duyuruları ile kanunsuz iddialarını meşrulaştırma çabaları geçersizdir ve Türkiye tarafından kabul edilmemiştir, edilmeyecektir.
  5. Bu bildiri 12 EKI 20 saat 2100Z’da yürürlükten kaldırılacaktır.”

    Antalya NAVTEX İstasyonunun bu bildirisi, son günlerde Larnaka İstasyonu ile seyir duyuruları üzerinden yaşanan çatışmanın tekrarı. Daha önce de benzer bildiriler yayımlanmıştı. Tek fark, bildirideki dilin giderek daha sertleşmesi.

      Görüldüğü gibi, gerginliğin açıkça yansıdığı bu bildiride de “NAVTEX mesajı” ve “NAVTEX duyurusu” ifadeleri kullanılıyor. “NAVTEX ilanı” gibi bir durum yok.

      Medyanın da “NAVTEX ilan edildi” yanlış kullanımından artık vazgeçmesi gerek. Türkçesiyle açıkça yazarsak, bu başlıklarda “Seyir teleks sistemi ilan edildi” denilmiş oluyor. Komik kaçıyor doğrusu…
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Yapay Zeka: Dost Mu, Düşman Mı?

Londra'daki Kraliyet Cemiyeti'nde sıradan bir Haziran'ın bir Cumartesi sabahı. Bilgisayar bilimcileri, halk arasında ünlü isimler ve gazeteciler, onlarca yıldır süregelen bir mücadeleye tanıklık etmek...

Edebiyatın karanlık kahini: Aldous Huxley

Bütün zamanlarda raslayabileceğimiz, zamanını aşmış, hatta zaman hakkında öngörüde bulunmuş ve bu öngörüleri gerçekleşmiş insanlar vardır. Bu gün sizler için Aldous Huxley'in hayatından sahneleri...

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

Son haberler

Fransız dışişlerinden vatandaşlarına güvenlik uyarısı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde yaşayan vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulundu. Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesindeki seyahat ve güvenlik duyuruları güncellenerek Türkiye’nin...

Çetin Ünsalan Yazdı: ‘KOBİ’leri bataklığa itmeyin’

Ekim 24, 2020 Partisinin Kayseri İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u, “MINSK üçlüsünün arasında yer...

‘Nasipse Adayız’ Almanya’da yarışacak

Ercan Kesal’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj filmi “Nasipse Adayız”, Almanya’nın en köklü festivallerinden biri olan Uluslararası Mannheim – Heidelberg Film Festivali’nde...

Eylül’de 105,7 bin adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Eylül ayında 105 bin 732 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Buna göre; Eylül ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların...
Warning: file_put_contents(): Only 0 of 75 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 180 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 79 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 69 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 103 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174 Warning: file_put_contents(): Only 0 of 152 bytes written, possibly out of free disk space in /home/presshaber/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/file.cls.php on line 174