Erdoğan ile Trump G-20 Zirvesi’nde görüşecek

0


AA’nın haberine göre, üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Japonya programına ilişkin bir telekonferans düzenledi.

Trump’ın Japonya programı kapsamında 8 ülke lideriyle görüşmeler gerçekleştireceğini kaydeden yetkili, Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir araya geleceğini ifade etti.
Trump birçok liderle ikili görüşme gerçekleştirecek. Dünyanın en büyük ekonomileri ve Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan G20’nin liderlerinin bir araya geleceği G-20 zirvesi son dönemin en kritik toplantısı olarak dikkat çekiyor. Ticaret savaşları, göçmen krizi, ABD ve İran arasında yaşanan gerilim zirveye damgasını vuracak. G-20 zirvesinde gündeme gelecek en önemli başlıklardan biri de ABD, İran ve Rusya’nın öne çıktığı nükleer silahlanma faaliyetleri olacak.

Son yılların en kritik G-20 zirvesi için 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilecek G-20 liderler zirvesine katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin başta olmak üzere zirveye katılan devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Erdoğan’ın zirvede ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile yapacağı görüşmeler netlik kazandı. S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye ve ABD arasında yaşanan gerilim dikkate alındığında Erdoğan-Trump arasında gerçekleştirilecek görüşme krizin nasıl bir sonuca ulaşacağı konusunda kritik önem taşıyor. Görüşmede Suriye, terörle mücadele, Doğu Akdeniz masada olacak. Ayrıca 75 milyar dolar ticaret hedefinin de gündeme gelmesi bekleniyor. G-20 zirvesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokyo’ya geçerek Japonya İmparatoru Naruhito ve Başbakan Şinzo Abe ile görüşecek. Japonya’nın Türkiye’deki yatırımlarını artırması karşılıklı ticaretin geliştirilmesi açısından bu ziyaret önem taşıyor. Erdoğan’ın sonraki durağı ise Çin ve Hindistan olacak.

Beyaz Saray yetkilisi Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile de ikili görüşmeler yapacağını açıkladı.

AA-DünyaCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here