Erdoğan TÜSİAD’a Versansın Etti

0


Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan’ın açıklamalarına dinlediğini ifade ederek, şöyleki konuştu:

“Bunu bu şekilde açıklamak istemezdim; buram buram demokrasi hazımsızlığı kokan, üzerine bir de Türkiye’yi karalamak için istatistik cinliğine başvuran konuşmasını üzüntüyle dinledim. Bu tür istatistikler çoğunlukla ülkemize karşı yaklaşımlarının asla adil olmadığını bildiğimiz çevrelerin ürünüdür. Buna karşın benzer istatistiklerde Türkiye’nin hakikaten fazlaca iyi olduğu nice alanlar var. Sözgelişi iş yapma kolaylığı bakımından 17 sıra birden yükselerek 190 ülke içinde 43.’lüğe çıktık. Bunu görmez. Ekonomik özgürlükler endeksinde de 180 ülke içinde 68. sıradayız. Bunu görmez. Oysa bu şahıs bizi hep ülkemizi 110’lu, 120’li sıralarda gösteren istatistik eğrileri üstünden vurmaya çalışır. Beyefendi; 17 yıl ilkin Türkiye’nin şahıs başına ulusal geliri neydi, bugün Türkiye’nin şahıs başına ulusal geliri ne? Sen o gün neredeydin, ekonomik olarak bugün neredesin? O günden bugüne yalnız firman ne kadar büyüdü, arkadaşların ne kadar güçlendi, onu asla masaya yatırmıyor musun? Ben sizin 17 yıl önceki durumunuzu da biliyorum bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bu tarz şeyleri da teşhir ederim fakat şunu bilin ki Türkiye’yi dışarıdan vuranlar vurmaya çalışıyor fakat içeriden vuranlara bunun hesabını sormasını da bilirim. Zira, biz TÜSİAD’ın kasıtlı olarak Türkiye’yi alt sıralarda gösteren istatistiklerin illüzyonuna sığınmak yerine örnek olarak başlattığımız 2,5 milyonluk istihdam seferberliğine niçin destek vermiyor bunu da kendilerine hatırlatırım. Size burada iş düşmüyor mu? Dev fabrikalarınız var, holdingsiniz. Ne olur 5 tane 10 tane yanına işi olmayan insanı alsan? Neyini kaybedersin? Bu tarz şeyleri dert edinmiyorsunuz? Onlara da bunu hatırlatıyorum.”

TÜSİAD’ın politik tarafgirlikten daha ziyade Türkiye’nin ekonomik bağımsızlık mücadelesine yapmış olduğu katkılarla gündeme gelmesini arzu ettiklerini kaydeden Erdoğan, “Daha yedi gün ilkin ziyaretime geldiniz. Sizlerle biz neleri konuştuk? Yedi gün geçmeden yaptıkları açıklamalara bak. Unutmayalım ki bu ülke hepimizin ortak vatanıdır. Bu dolarlar, bu avrolar sizleri kurtarmaz, bu millet sizi kurtarırsa kurtarmış olur. Bunu da bu şekilde bilin.” şeklinde konuştu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here