Ana SayfaHaberlerDünyadanErdoğan’ın Halkbank davasında ‘devreye...

Erdoğan’ın Halkbank davasında ‘devreye girmesi’ Bolton’ın kitabında yer aldı

[ad_1]

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’ın yazdığı kitapta başkan hakkında önemli iddialar yer alıyor. Kitabın bir bölümünde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yapılan bir görüşmeye de yer verilmiş.

hakkında Trump Bolton’i da kovdu Iran’a saldiri ve Kuzey Kore konusunda aldı
Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

Beyaz Saray’ın yayınlanmasına engel olmaya çalıştığı ‘The Room Where It Happened’ (Olayların yaşandığı oda) isimli kitabın bazı bölümleri New York Times, Washington Post ve Wall Street Journal’a sızdırıldı.

Washington Post’un haberine göre, Trump’ın dünya liderlerine ‘iyilik olsun’ diye bazı soruşturmaları sonlandırmaya çalıştığı belirtilen bölümde, Erdoğan’ın adı geçiyor.

2018’de konuşulmuş

2018’in mayıs ayında Erdoğan’ın Trump’a ‘masum bir Türk firmasının İran’a yönelik yaptırımları deldiği’ gerekçesiyle New York Güney Bölge Savcılığı tarafından soruşturulduğuna dair bir belge verdiği belirtiliyor.

Bolton kitapta olayın devamını şöyle anlatıyor: “Trump, Erdoğan’a bu işi halledeceğini, güney bölgesindeki savcıların kendi adamları olmadığını, (Barack) Obama’nınkiler olduğunu, kendi adamlarını yerleştirildiğinde sorunun çözüleceğini açıkladı”.

Bolton, Trump’ın Erdoğan gibi ‘otokratlar’ için iyilik yapma azmi karşısında endişelendiği için Başsavcı William P. Barr’la başkanın davranışlarını konuşmak üzere bir görüşme ayarladığını belirtiyor. Barr’ın kendisiyle aynı fikirde olduğunu ifade eden Bolton, başsavcının da Trump’ın davranışlarının yarattığı algıdan endişelendiğini yazıyor.

Kitap boyunca Trump ve baş danışmanlarının birbirine yalan söylediğini ve üstünlük kazanmak için manevlaralar yaptığı anlatılıyor.

‘Damat kanalı’

Bolton, Jared Kushner’ın (Trump’ın damadı ve başdanışmanlarından biri) Erdoğan’ın damadı olduğu için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı arayacağını öğrendiğini şöyle anlatıyor: “Mike Pompeo (dışişleri bakanı) ve (Steven) Mnuchin’e (hazine bakanı) bu yeni ‘damat kanalı’ hakkında bilgi verdim. İkisi de aşırı tepki gösterdi. Pompeo çok sinirlendi çünkü bu Kushner’ın üzerine vazife olmayan uluslararası pazarlıklar yaptığı durumlardan biriydi.”

Halkbank’ın talebi reddedilmişti

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargıç Richard Berman geçen yılın aralık ayında Halkbank’ın özel ve sınırlı yargılanma talebini reddetmişti.

Berman, Halkbank davasıyla ilgili Türk hükümetinin ABD’de çeşitli lobi güçlerini de kullanarak Amerikan yargı sistemine baskı yaptığını öne sürmüştü.

Çok sayıda üçüncü şahsın Rıza Sarraf, Hakan Atilla ve Halkbank davasıyla ilgili devreye sokulduğunu belirten yargıç, Erdoğan, Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski Adalet bakanı Bekir Bozdağ ve eski başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu davalarla ilgili ABD’de kampanya yürüttüğünü kaydetmişti.

Erdoğan, 2018’in kasım ayında, Trump’ın Halkbank konusunda gerekli talimatı vereceğini söylediğini aktarmıştı.

Erdoğan: Trump, Halkbank konusunda talimat verecek

Halkbank davasının ABD’li yargıcı: Türkiye davaları lobilerle etkilemeye çalışıyor

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Diyarbakır’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Harika Mekan

Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir....

Curtis Wiklund’dan illüstrasyonlarla bir aşkın 365 günü

Bir düğün fotoğrafçısı olan Curtis Wiklund, mutlu aile hikayesini her gün...

Sanatçı Aydın Büyüktaş’tan bir istanbul parodisi: Flatland

Aydın Büyüktaş'ın "Flatland-Düzülke" adlı fotoğraf serisi, alışık olduğumuzun dışında bir İstanbul'un hikayesini...

Reuters’ın seçimiyle son 30 yıla damga vuran 56 fotoğraf!

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters'ın fotoğrafçılarının çektiği fotoğraflardan derlenen 56...

Tartışı-Yorum

“Nasıl Olacak?” 25 Kasım’da sahneleniyor!

İki genç yönetmen, Ümit Anaç ve Berke Yüksel'in genç bir kadroyla hayat verdiği Tiyatro 8 ANKARA, sekizinci yaşına giriyor. Yeni sezona çok farklı tarzda kurgulanmış bir oyunla başlayan ekip,...

Ortadoğu`nun Panaroma Denemesi – Tartışı-Yorum

Tartışı-Yorum / Yakup EmrahŞüphesiz ki zulmün egemen olması ile birlikte birçok kavram, gücü ellerinde bulunduran totaliter sistemlerin kendi fikriyatlarını muhafaza etmek adına ürettikleri büyülü sözlerdir. Örneğin İnsan Hakları Bildirgesi...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü mü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mü?

Bu yazıda, 8 Mart'ı niçin emekçi kadınların mücadele günü olarak ele aldığımızı ayrıntılı bir şekilde irdelemeye çalışacağız.   Ama ilk önce, tüm dünyada ezilen, sömürülen kadınlarımıza ithaf edilen 8 Martımızda, bizleri...