Eşekli kütüphanenin sandıkları 69 yıl sonra bulundu

0


Bundan tam 69 yıl ilkin, Köy Enstitüleri hemen hemen kapanmaışken, Nevşehir’in Karain köyünde eşeğine atlayan ve yanına iki sandık alan Bekir Koca, köy köy dolaşıyordu. Sandıklar kitaplarla doluydu. Rasim Pehlivanoğlu tarafınca kurulan kütüphanede çalışan Koca, bu sandıklardaki kitaplarla çevre köylere de kitap sevgisi aşılıyordu.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Karain köyünde 1950 yıllarında başlamış olan eşekli kütüphanenin kurucusu Rasim Pehlivanoğlu’ydu. Pehlivanoğlu, Bekir Koca’yı işçi ekibinden işgören olarak işe aldırdığını ve Koca’nın gündüzleri köy halkının tarlada çalıştığını söyleyerek eşeklere sandıklarla kitap yükleyip çevre köylere gittiğini söyledi. Bu durumun, köylülerde kitaba yönelik büyük heves uyandırdığını belirten Pehlivanoğlu, köylülerin kendi aralarında okudukları kitapları takas ettiğini ve okuma oranında ciddi artış bulunduğunu gördüklerini söylemiş oldu. Karain köyüne 1947 senesinde atandığını ve 6 yıl öğretmen olarak vazife yaptığını söyleyen Pehlivanoğlu, Koca’nın bir süre sonrasında kütüphaneden ayrılma talebini kendisine ilettiğini söylemiş oldu. Koca’yı işgören olarak kütüphaneye aldığını, sadece Koca’nın durağan(durgun) bir yerde kalmak istemediğini dile getiren Pehlivanoğlu, “Niyeti, köylere kitap taşımaktı. Ondan dolayı, eşeklerle köylere kitap götürmeyi kafasına takmıştı. Bekir Koca devamlı sandıklarla köylere açılmayı teklif ediyordu. Hemen sonra sandıklara doldurmuş olduğu kitapları köylere taşımaya, insanları okumaya teşvik etmeye devam etti. Hemen sonra öteki kütüphaneler de aynı şekilde eşek alarak kitap taşımaya başladılar. Eşekli kütüphane vakası böylece başlamış oldu” dedi.

Eşeğiyle köy köy dolaşıp insanlara kitap temin eden Bekir Koca.

‘KÖYÜN DEĞERİNİ ORTAYA ÇIKARDIK’

O sandıkları, 69 yıl sonrasında 31 Mart Mahalli Seçimleri’nin arkasından yeni muhtarın devir teslim töreninde, köy sakinlerinden Beşir Dinler tarafınca depoda bulunmuş oldu. Eşekli kütüphaneye ilişik sandıkları bulduğundan dolayı son aşama mutlu bulunduğunu ifade eden Dinler, “Biz köyümüzün kıymetini ortaya çıkartmış olduk” dedi.

Eşekli kütüphanenin kurucusu Rasim Pehlivanoğlu

SANDIKLAR SERGİLENECEK

Karain Muhtarı Osman Asil ise “Bu sandıkları yapacağımız köy konağı sonrasında her insanın gelip görebileceği şekilde bir alan yapmış olup sergileyeceğiz” diye konuştu.


İHACEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here