Eski CIA ajanından kongre adaylığı için ‘action’ dolu kampanya videosu

0


Irak savaşı sırasında dönemin ABD başkanı George W. Bush hükümeti yetkilileri tarafından kimliği ifşa edilen eski CIA ajanı Valerie Plame, New Mexico eyaleti kongre üyeliği için Hollywood filmlerini aratmayan bir kampanya videosu yayınladı.

Demokrat Parti’den aday olan Plame ABD ve dünya basınında ses getiren kampanya videosunda çölde spor bir araç kullanıyor, araçla çok tehlikeli driftler yapıyor, ailesinin askeriyedeki geçmişini ve gizli ajan olarak çalıştığı İran, Irak, Suriye, Pakistan, Kuzey Kore gibi tehlikeli bölgelerdeki deneyimlerini anlatıyor.

Plame videoda şu ifadeleri kullanıyor: “Gizli bir CIA ajanıydım. Görevim haydut devlet ve teröristlerin nükleer silahlara ulaşmasını engellemekti. Tehlikeli herhangi bir yer söyleyin, hepsinde yaşadım. Sonra Dick Cheney’in özel kalemi eşimden intikam almak için kimliğimi ifşa etti. Adı Scooter Libby. Tahmin edin kendisini geçen yıl kim affetti? (ABD Başkanı Donald Trump’ın bir görüntüsü). Kongre üyeliği için adaylığımı koyuyorum çünkü ulusal güvenlikte, sağlık hizmetlerinde ve kadın haklarında geriye gidiyoruz. Bu ülkeyi bu noktadan döndürmek gerekiyor. Adımı muhtemelen biliyorsunuz… Ve evet, CIA gerçekten de bize böyle araba kullanabilmeyi öğretiyor.”

Fotoğraf: Reuters

Sosyal medyada da yoğun ilgi gören videonun sonunda Plame spor aracına bir manevra yaptırarak çölün ortasında durup aracından inerek kameraya yaklaşıyor ve şunları söylüyor: “Ve sayın başkan sizinle görülecek birkaç hesabım var.”

Ne olmuştu?

Plame, CIA için gizli görevdeyken Bush yönetimine o zaman diplomat olarak görev yapan eşi Joseph Wilson’u Nijer’e göndererek dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’in nükleer silah yapımı için uranyum aldığına ilişkin iddiayı incelemesini tavsiye eder. Wilson sonrasında New York Times gazetesinde Bush yönetiminin Irak’taki askeri politikalarını eleştiren bir yazı kaleme alır. Dönemin başkan yardımcısı Dick Cheney’in kıdemli yardımcısı Scooter Libby ise gazetecilerle özel görüşmelerinde Wilson’u Plame’in tavsiye ettiğini söyler fakat bu bilgi daha sonra Plame’in kimliğinin ifşa olmasına neden olur.

Plame’in ‘Fair Game’ (Adil Oyun) adlı hatıralarını anlattığı kitabı ve Wilson’un ‘My Betrayal by the White House’ (Beyaz Saray’ın Bana İhaneti) adlı kitaplarından uyarlanan Fair Game adlı Hollywood yapımı filmde Plame’in gizli görevdeyken ve kimliği ifşa edilmesi sonrası yaşadıkları beyaz perdeye uyarlanmıştı. Plame’i Naomi Watts, Wilson’u ise Sean Penn canlandırmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here