escort kuşadası

25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 28, 2021

Euro Bölgesi PMI verilerindeki en büyük hayal kırıklığı
[ad_1]

Euro Bölgesi’nde imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), ikinci çeyreğin başlangıcında da zayıflamaya devam etti.

Zayıf taleple beraber ekonomik görünümün kötüleşmeye devam etmesiyle Euro Bölgesi’nde imalat PMI Nisan ayında 47.8 seviyesinde gerçekleşerek 48 puanlık ekonomist beklentilerinin altında kaldı.

Böylelikle imalat PMI verisi, art arda üçüncü kez 50 seviyesinin altında gelmiş oldu.

Öncü göstergede 50’nin altı sektörde daralmayı işaret ediyor.

Beklenen oluyor

Geçtiğimiz aylardaki tabloyu hatırlayacak olursak, imalat sektöründe arka arkaya görülen daralmalara karşın hizmet sektörü nispeten kuvvetli seyrediyordu.

Uzmanlar bu durumun uzun sürmeyeceğinin altını çiziyorlardı. Ve imalar sektörü kuvvetli olmadan ve desteklemeden hizmet sektörünün iyileşmesinin mümkün olmadığını belirtiyorlardı.

Öngörüldüğü şeklinde hizmet sektöründeki genişleme de momentum kaybediyor.

Euro Bölgesi hizmet PMI göstergesi aynı ayda 52.5 ile Ocak’tan beri en düşük seviyesine geriledi. Beklenti 53.1 idi.

En büyük hayal kırıklığı

Capital Economics’den Andrew Kenningham Euro Bölgesi PMI verilerine dair en büyük hayal kırıklığının Almanya cephesinde bulunduğunu belirtti.

Alman verilerinin geçen aya gore neredeyse asla yükselmediğini belirten uzman bu durumun devam eden bir endüstri resesyonu bulunduğunun altını çizdi.

Bloğun en büyük ikinci ekonomisi Fransa cephesinde ise, Mart ayındaki daralmanın arkasından toparlanma değil yalnız stabilizasyon görüldüğü açıklandı.

İmalat cephesinde devam eden zayıflığa karşın hizmet sektörü cephesinde beklenmedik bir toparlanma olduğu açıklandı.

Fransa ve Almanya birlik içinde öncül veriler açıklayan tek ülkeler. Bu anlamda ay sonunda final verilerini açıklayacak İtalya ve İspanya da göz önüne alındığında Nisan ayı birleşik PMI verisinin son halinde gene gerileme beklendiği dile getirildi.

Gelecek yıla dair endeksin gösterdiği beklentilere bakıldığında iyimserliğin azaldığı ve bu yıl azca bir iyileşme görüleceğinin beklendiği anlaşılıyor.

 

 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,084TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler