12 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 22, 2021
spot_img

Everest’in zirvesinde mikroplastik bulundu
[ad_1]

Yeni bir araştırmaya göre, mikroplastikler dünyanın en yüksek noktalarında, Everest Dağı’nın zirvesinin çevresinde keşfedildi.

Fotoğraf: Arşiv

Mikroplastikler, zirvenin yaklaşık 400 metre altındaki ‘Everest Dağı’nın Balkonunda’ deniz seviyesinden 8 bin 440 m yükseklikte rastlandı.

Araştırmanın baş yazarı Independent gazetesine verdiği demeçte, plastiklerin kaşiflerin kıyafetleri ve ekipmanlarıyla veya yakın şehirlerden gelen rüzgarlarla dağa ulaşmış olabileceğinden bahsetti.

Plymouth Üniversitesi’nden plastik kirliliği araştırmacısı ve One Earth dergisinde yayınlanan araştırmanın baş yazarı Dr. Imogen Napper şu değerlendirmeyi yaptı: “Sanırım benim için en şaşırtıcı olan, zirvenin hemen altından alınan örneğe bakmak ve orada mikroplastiklerin olduğunu görmek oldu. Bu, mikroplastiklerin, dünya üzerindeki en yüksek dağın zirvesinden en derin deniz tabanında bulunduğu anlamına geliyor ki, bu kesinlikle ufuk açıcı.”

Mikroplastikler, dünyanın çevresini kirleten, beş mm’den daha küçük plastik parçalarıdır. Daha önce Antarktika’daki penguenlerin bedenlerinden, Alpler ve Kuzey Kutbu’ndaki karlara kadar her yerde keşfedilmişlerdi.

Araştırma: Okyanus tabanında en az 14 milyon ton mikroplastik bulundu

İnsan organlarında da mikroplastik bulundu

Araştırma: 20 yıl içinde dünyada 1.3 milyar ton plastik atık olacak

BBC, Britanya’nın Türkiye’ye gönderdiği atıkların izini sürdü: Geri dönüşüm bu mu?

15 yılda 173 kat arttı: Her gün 213 kamyon plastik atık ülkemize boşaltılıyor

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,199BeğenenlerBeğen
1,093TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler