Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Facebook ve Instagram’dan karar: ‘Zararlı siyasi kullanıcılar’ın sayfaları kalkıyor

Dünyadan 4 Mayıs, 06:45'de eklendi


Feysbuk ve Instagram, ‘zararı olan kullanıcılar’ olarak sınıflandırdığı şahıs ve sivil cemiyet müesseselerinin sayfalarını kaldırma sonucu aldı.

Feysbuk açıklamasında şöyleki dendi:“İdeolojisi ne olursa olsun şiddetle ilişkisi olan ve nefret söylemini yürüyerek şahıs ve oluşumları hep yasaklamıştık. Potansiyel ihlallerin değerlendirilme süreci kapsamlı şekilde aşama kaydediyor. Bu süreç bugün bu hesapları yasaklamamıza yol açtı.”

Kararın ilk uygulaması aşırı sağcılara yönelik oldu.

BBC’nin haberine gore Feysbuk, InfoWars isminde aşırı sağcı komploların yer almış olduğu web sitesinin sahibi Alex Jones, İngiltere editörü Paul Joseph Watson ve gene aşırı sağ görüşlere yer veren Breitbart isminde eski haber sitesinin editörü Milo Yiannopoulos’u nefret söylemlerinden dolayı yasakladı.

İslam Milleti isminde siyasal hareketin lideri Louis Farrakhan da anti-semitizm yapmış olduğu sebebi öne sürülerek yasaklanacak.

Ilkin Britanya’ benzer biçimde İslam karşıtı gruplar da yasaklandı.

Feysbuk’un sahibi olduğu Instagram da aynı yasakları uygulayacak.

Toplumsal medyada oldukca fazla takip edeni olan, beyazların üstünlüğü korumak için çaba sarfeden Paul Nehlen ve İslam karşıtı söylemleriyle malum Laura Loomer da yasaklanan adların içinde.

Loomer daha ilkin Twitter tarafınca da yasaklanmış, kasım ayında New York’taki Twitter binasına kendisini kelepçeleyerek sonucu protesto etmişti.

Feysbuk, yasakları uygulamadan ilkin kullanıcıları uyarıyor ve böylece yasaklanacak şahıs ya da gruplar, takipçilerini evvelde değişik platformlara yönlendirebiliyor.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.