Facebook ‘zararlı kullanıcıları’ yasaklıyor

0


Feysbuk, ‘zararı dokunan kullanıcı’ diye tanımladığı tanınmış figürlerin ve aktivistlerin platformu kullanmasını yasaklıyor

BBC Türkçe’de yer edinen habere bakılırsa Feysbuk, InfoWars adlı aşırı sağ komploların yer almış olduğu web sitesinin sahibi Alex Jones, İngiltere editörü Paul Joseph Watson ve gene aşırı sağ görüşlere yer veren Breitbart adlı eski haber sitesinin editörü Milo Yiannopoulos’u, nefret söylemlerinden dolayı yasakladı.

İslam Milleti adlı siyasal hareketin lideri Louis Farrakhan da, anti-semitizm yapmış olduğu nedeni öne sürülerek yasaklanacak.

‘Ilkin Britanya’ benzer biçimde İslam karşıtı gruplar da yasaklandı.

Feysbuk’un sahibi olduğu Instagram da aynı yasakları uygulayacak.

Şirket, yapmış olduğu açıklamada “İdeolojisi ne olursa olsun şiddetle ilişkisi olan ve nefret söylemini yürüyerek şahıs ve oluşumları hep yasaklamıştık. Potansiyel ihlallerin değerlendirilme süreci kapsamlı şekilde aşama kaydediyor. Bu süreç bugün bu hesapları yasaklamamıza yol açtı.”

Toplumsal medyada oldukca fazla takip edeni olan, beyazların üstünlüğü korumak için çaba sarfeden Paul Nehlen ve İslam karşıtı söylemleriyle malum Laura Loomer da yasaklanan adların içinde.

Loomer daha ilkin Twitter tarafınca da yasaklanmış, kasım ayında New York’taki Twitter binasına kendisini kelepçeleyerek sonucu protesto etmişti.

Feysbuk, yasakları uygulamadan ilkin kullanıcıları uyarıyor ve böylece yasaklanacak şahıs ya da gruplar, takipçilerini evvel değişik platformlara yönlendirebiliyor.

Feysbuk’un bu uygulaması eleştiri aldı.

Mesela Yiannopoulos, Instagram’daki takipçilerine yasak uygulamaya girmeden derhal ilkin “Lütfen e-mail listeme kaydolun” mesajı gönderdi.

Feysbuk, yapmış olduğu açıklamada, yasaklanan şahıs ve grupların içinde olduğu malum sayfalara da izin vermeyeceğini, bu kişilerin katılacağı organizasyonlara da kendi platformunda yer vermeyeceğini deklare etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here