Faiz artırımı ertelenebilir!

0

 

Fed’in tahvil alım programını bu hafta sona erdirmesi beklenirken, küresel ekonomideki yavaşlama ve %2 hedefinin altında seyreden enflasyonun faiz artırımını 2015 in sonuna kadar erteleyebileceği öngörülüyor.

 

ABD Merkez Bankasının (Fed) tahvil alım programını bu hafta sona erdirmesi beklenirken, küresel ekonomideki yavaşlama ve yüzde 2 hedefinin altında seyreden enflasyonun faiz arlırımını 20lS’in sonuna kadar erteleyebileceği öngörülüyor.

Fed’in para politikasına ılişkin tartışmalar yarın başlayacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı Öncesinde bir kez daha alevlenirken.A merican Enterprise Institııte’un (AEI) Kıdemli Uzmanı Steven Oliner ve Hıph Frequency Economics’in Başekonomisti Jim O’Sullivan, kritik toplantıya yönelik beklentilerini paylaştı.

AEI’ya katılmadan once 25 yıl Fed’de ekonomist olarak görev yapan Oliner.tahvil alımlarının beklendiği gibi bu toplantıyla sonlandırılacağını belirtirken, FOMCnin faiz artırımına ilişkin sözel yönlendirmede değişikliğe gideceği OngOrûsünde bulundu. Oliner, Fed’in uzun süredir tahvil alımları ekimde sonlandırılacağı sinyalim verdiğinin altım çizerek.’Tahvil alımlarını sonlandırmayarak. piyasaları şaşırtmak İçin güçlü bir neden yek.

Eğer program sonlandırılmazsa. bu Fed’in güvenilirliğini zayıflatır.Bence bu riski almayacaklar” şeklinde konuştu. Oliner.ote yandan, faiz artırım sürecine ilışkin “kayd3 değer süre” ifadesinin birçok FOMC üyesi tarafından eleştirildiğini ve bazı üyelerin bu kullanımın değiştirilmesine yönelik isteklerini sık sık dile getirdiklerini sözlerine ekledi. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here