Fatih Akın’dan bir seri katil hikâyesi: ‘Altın Eldiven’ gösterimde

0


Bu hafta altısı yerli, dördü yabancı, on film gösterime giriyor.

Yönetmen ve senarist Fatih Akın’ın imzasını taşıyan “ Altın Eldiven” adlı film, Alman yazar, müzisyen ve oyuncu Heinz Strunk’ın 2016 senesinde piyasaya sürülen aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlandı. Fritz Honka adlı bir seri katilin hikâyesine odaklanan film, 69. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarıştı. Ne var ki film, konuk olduğu festivallerde ağır sertlik sahneleri sebebiyle eleştirilmişti.

Fritz Honka karakterine “The Silent Revolution” ve “LOMO: The Language of Many Others” adlı filmlerden tanınan oyuncu Jonas Dassler’ın yaşam verdiği filmimizde ona Margarete Tiesel, Hark Bohm ve Marc Hosemann birlikte rol alıyor.

1970 – 75 yıllarında Hamburg’un Red Light District bölgesinde yaşayan Fritz Honka, sakin ve bayağı bir insan benzer biçimde görünür. Devamlı olarak Altın Eldiven adlı bara giden Honka, aslına bakarsak burada seçtiği kurbanlarını çatı katındaki evine götürerek öldüren bir seri katildir. Cesetleri evinde saklayan Honka, tertipli bir işe girince Altın Eldiven’den ve karanlık dünyasından kısa bir süreliğine uzaklaşsa da alışkanlıklarından kurtulması kolay değildir. İşlediği cinayetler gizlenemeyecek noktaya gelmiştir.

Film, İkinci Dünya Savaşı’na şahit olmuş toplumun güvensizlik ve korku içinde yaşamış olduğu 1970’ler Almanya’sının çarpıcı bir portresini sunar özellikte.

‘Hellboy’

Mike Mignola’nın meşhur grafik romanı “Hellboy”, yeni bir uyarlamayla tekrardan beyazperdede. “Cehenneme Bir Adım”, “Köpek Askerler” adlı filmlerin yönetmeni Neil Marshall’ın çekmiş olduğu “Hellboy” adlı filmin senaristliğini Mike Mignola, Andrew Cosby ve Chrsitopher Golden kaleme aldı.

Filmin başrolünde “Stranger Things” adlı diziden tanınan oyuncu David Harbour içeriyor. Ona Milla Jovohich, Ian McShane, Sasha Lane ve Terry Kinney birlikte rol alıyor.

İnsanların dünyası ile fantastik canlılara ilişkin bir evren içinde sıkışıp kalan Hellboy, hangi tarafa ilişkin bulunduğunu bulmaya çalışır. Bu sırada Kral Arthur zamanında yaşamış olan ve Merlin’in güçlerini çalan fena büyücü Nimue, intikam almak için insanlığa açmış olduğu cenk açar. Hellboy, bu savaşı durdurmak için elinden geleni yapmış olacaktır.

‘Kapı’

“İlk Aşk”, “Mutlu Aile Defteri”, “Babam” adlı yapımlarla tanınan yönetmen Nihat Durak’ın yeni vizyona giren filmi “Kapı”nın başrolünde Kadir İnanır rol alıyor. Ona Vahide Gördüm, Erdal Beşikçioğlu, Sermet Yeşil ve Timur Acar birlikte rol alıyor. Filmin içeriği Filiz Üstün Durak’ın imzasını taşıyor.

Yirmi beş yıl ilkin Mardin’den Berlin’e göç eden Yakup ile Şemsa, üç evlatları ve torunlarıyla yaşarlar. Hayatları düzgüsel seyrinde giden bu Süryani aileye Mardin’den bir telefon gelir. Gelen telefon ailenin yirmi beş yıl ilkin kaybettikleri oğulları Mikhael hakkındadır. Ahşap ustası Yakup ile eşi Şemsa’nın geride bıraktıkları acıları yeniden tazelenir. Yakup ile Şemsa, torunları Nardin ile birlikte Mardin’e yola çıkarlar. Senelerdir görmedikleri köylerine geldiklerinde Yakup, köyün terk edilmiş ve evinin de yağmalanmış bulunduğunu görür. Evinin kapısı sökülen Yakup, torunu Nardin ve kapıyı söken kaçakçı Remzi ile kapıyı bulma yolculuğuna çıkar. Mardin’den Kayseri’ye hatta İstanbul’a uzanan bu seyahat, Yakup’un derinlerinde kapının ne anlam taşıdığını ve neye dönüşeceğini gösterecektir.

‘Şipşak Aile’

Sean Anders’in yönetmenliğini üstlendiği “Şipşak Aile” adlı filmin başrollerini Mark Wahlberg ve Rose Byrne paylaşıyor. Filmin kadrosunda Octavia Spencer ile Tig Notaro da içeriyor.

“Şipşak Aile” adlı filmimizde koruyucu aile mevzusu ele alınıyor. Pete ve Ellie, mutlu ve uyumlu bir çifttir. Evlatları olmadığı için bir aile olmaya karar verdikleri benzer biçimde evlat edinmenin yollarını araştırmaya başlarlar. Tek bir evladı evlat edinmek isteyen çift, üç kardeşle karşılaşınca hepsini evlat edinmeye karar verir. Pete ve Ellie, birbirinden değişik karakterlere haiz üç çocukla aile dinamiklerini öğrenecektir.

‘After’

Anna Todd’un 2013 senesinde ilk olarak Wattpad’de piyasaya sürülen, oldukca satan romanından beyazperdeye uyarlanan “After” adlı filmin yönetmenliği Jenny Gage üstüne alıyor. Filmin başrollerini Selma Blair ile Hero Fiennes Tiffin paylaşıyor.

Üniversiteye yeni süregelen Tessa’nın yaşamı asla olmadığı kadar yolundadır. Okula derhal adapte olan genç kızın hususi hayatında da bir sorun yoktur. Liseden beri beraber olduğu sevgiline sadık olan Tessa, devamlı geleceği için çalışır. Fakat genç kızın yaşamı, Hardin Scott adlı çocukla tanışmasının arkasından alt üst olur.

‘Çınar’

Mustafa Karadeniz’in yönetmenliğini üstlendiği “Çınar” adlı filmimizde Yunus Emre Çelik, Sezgin Cengiz, Şilan Düzdaban ve Mert Aygün rol alıyor.

Filmimizde, engelli bir gencin yaşam mücadelesi ele alınıyor. Makam şoförlüğü işinde çalışan Mustafa, eşi Suna ve engelli oğlu Rıza ile Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yaşamaktadır. Mustafa, işini sevmese de oğlunu ameliyat ettirebilmek için cana başla çalışır. Eşi Suna da oğlunun eğitim alabilmesi için her gün onu sırtında okula götürür.

Yönetmen Karadeniz filmiyle engelli gençleri yüreklendirmeyi, onların inandıkları süre neler başarabileceklerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here