Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Fed bir süre daha “sabırlı” olacak

Ekonomi 22 Mayıs, 22:19'de eklendi


Fed’in 1 Mayıs’ta sonlanmış toplantısına dair tutanaklar açıklandı.

Fed siyaset yapıcıları sabırlı yaklaşımın bir süre daha uygun olduğuna işaret ederken, bir çok Fed üyesine bakılırsa enflasyondaki düşüş muhtemelen geçici bir durum.

Bir fazlaca Fed üyesi görünüme dair aşağı yönlü risklerin sürdüğünü düşünüyorken, küresel büyümeye dair risklerin azaldığı görüşünde. Bir fazlaca üye ise düşük enflasyon beklentilerine dair risklerden kaygı duyuyor.

Tutanaklar, Fed’in fazlaca sayıda siyaset yapıcısının 30 Nisan-1 Mayıs tarihindeki görüşmede Fed’in varlık alımlarında vadeyi kısaltmasının artılarını ve eksilerini görüştüğünü ortaya koyuyor. Bazı üyelere bakılırsa ise varlık alımlarında vadeyi uzatmanın maliyetleri olabilir.

Konuşulan senaryolarda Fed’in bu şekilde faizleri indirmek için sabırlı olmasının eleştirildiği noktalardan biri, ironik bir halde ilerleyen dönemde (bir kriz yaşanacak olursa) Merkez Bankası’na faiz indirimleri mevzusunda daha azca hareket alanı kalabileceği görüşü. Ve bu şekilde bir durumda ekonomiyi tekrardan canlandırmak için bilanço araçlarına daha çok yüklenmesi gerekilebileceğinden kaygı ediliyor.

Sadece hemen hemen bir karar verilmemiş durumda.

 Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: , , , , ,