20.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 18, 2021
spot_img

Fed/Brainard:  Toparlanmanın önünde mayın tarlası var
[ad_1]

Fed’in en parlak guvernörlerinden biri sayılan ve Jerome Powell’ın yakın müttefiği Lael Brainard dün yaptığı açıklamada Amerikan ekonomisi hakkında çok karamsar bir tablo çizdi. Brainard’a göre ek mali destek olmadan ekonominin toparlanması çok zor.  Fed’in çok uzun süre faizleri sıfırda tutması gerekirken, meslektaşları paylaşmasa da, guvernör ABD uzun vadeli getirilerine tavan getirilmesini benimsiyor. Wall Street Brainard’ın uyarılarını dikkate almadı. Moderna adlı  farma şirketinin aşısının  koronaya bağışıklık kazandıracağı haberleri satın alınarak, majör endeksler 5 haftalık zirveye ulaştı.

Fed’in en az konuşan ve her sözü ağırlık taşıyan FOMC üyesi Brainard’a göre, Covid-19 şokundan kurtulmak çok uzun sürecek. Ekonomide Haziran ayında gelen iyimser veriler, federal hükümetin işsizlik ödeneklerini yansıtıyor. Konut ve imalat sanayi epidemiye karşı dirençli çıkarken, sabit sermaye yatırımı, hanehalkı tüketimi ve ticari emlak çok zayıf seyrediyor. Brainard “iflas dalgası yolda olabilir” uyarısını da ekledi.

“Gelecek kalın bir sis altında” diyen FOMC üyesi, aşağı yönlü risklerin ağır bastığını ekledi. Covid-19’un ikinci dalgası riskleri çoğaltarak federal hükümetten ikinci bir mali destek paketini zorunlu kılacak.

Mayıs ve Haziran ayında tarım-dışı istihdamda gözlenen çok hızlı artış, Temmuz ayında yerini duraksamaya bırakabilir.

Fed’in ekonomiye destek için çok uzun süre faizleri sıfırda tutup, enflasyonun bir süre %2’in üstünde seyretmesine göz yumması gerekecek.

Wall Street’te ve bu sabah Asya’nın bir bölümünde Moderna’nın deney aşamasındaki aşısının klinik testlerde virüse karşı bağışıklık sağladığı haberleri satın alınıyor. Bloomberg’e göre, aşının gerçekten faydalı olup olmadığı 17 Temmuz’da başlayacak geniş kapsamlı insan deneylerinden sonra kesinleşecek. Ek olarak, aşı bağışıklık sağlasa da, bunun ne kadar süreceği henüz araştırılmadı.

Piyasalar Trump’ın Hong Kong’un özel statüsünü lağveden kararnameyi imzalamasını da ciddiye almadı.  Halbuki, ABD-Çin arasındaki teknoloji savaşı İngiltere’ye yayıldı. Londra Huawei’nin 5G geliştirme işine girmesini istemiyor. AB de Çin’i kınadı, fakat yaptırım kararı almadı.

 

ABD ve Çin:  Dev ekonomiler fren atıyor

 

Simon-Kucher & Partners: Korona krizi, dünya ekonomisinin yüzde 58’lik bölümüne ciddi tehdit oluşturuyor

 

S&P gelişmekte olan ülke büyüme tahminlerini düşürdü

FÖŞ sordu:  Salgından Ders Almadık, Sonumuz Ekonomik Kriz mi Olacak?

 

 

The post Fed/Brainard:  Toparlanmanın önünde mayın tarlası var appeared first on ParaAnaliz.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,088TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler