Ana SayfaKültür SanatSinemaFilm festivallerinden tutuklu Sudanlı...

Film festivallerinden tutuklu Sudanlı yönetmen için özgürlük çağrısı

[ad_1]

Aralarında Akademi, Berlin ve Toronto film festivallerinin de olduğu birçok kurum ve sanatçı, tutuklu Sudanlı yönetmen Hajooj Kuka için özgürlük çağrısında bulundu.

bianet‘ten Yağmur Karagöz’ün haberine göre, Sudan’da aralarında akademi üyesi yapımcı/yönetmen Hajooj Kuka’nın da yer aldığı beş sanatçıya “kamuoyunda rahatsızlık yaratma” suçundan hapis ve para cezası verildi. Yönetmen Kuka, hakkındaki tutuklamanın 1989’da iktidara geldiğinde sinemayı yasaklayan Ömer el-Beşir rejimine ait üyelerin hâlâ iktidarda olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ağustos ayında bir grup başkent Hartum’daki kültür merkezine prova esnasında gürültü yaptıkları iddiası ile baskın düzenledi ve sanatçılara saldırdı. Kuka, olaydan sonra attığı tweet’de İslamcıların onlara saldırırken polisin de sadece izlediğini ve sonra kendilerini tutukladığını söyledi: “Ben bir Akademi üyesiyim. İslamcılar, Hartum’da düzenlediğimiz tiyatro atölyesine saldırdı. Polis ise saldırganlara arka çıktı ve bizi tutukladı. Şimdi mahkemeye çıkarılmayı bekliyoruz. Biz sanatçılara destek olacak mısınız yoksa bunun için öldürülmemiz mi gerekiyor?”

Festivallerden destek: #ReleaseTheArtistsSudan

Hajooj Kuka’nın tweet’inden sonra aralarında Akademi, Berlin ve Toronto film festivallerin de bulunduğu birçok kurum ve sanatçıdan destek geldi. Sosyal medyada #ReleaseTheArtistsSudan etiketiyle destek çağrısı başlatıldı.

Akademi Ödülleri yönetimi, “Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi olarak, uluslararası film topluluğunun Akademi üyesi Hajooj Kuka ve Sudan’da hapsedilen diğer dört sanatçının serbest bırakılmasına yönelik çağrısını destekliyoruz” şeklinde tweet attı.

Toronto Film Festivali’nin sanat yönetmeni ve eş başkanı Cameron Bailey, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Hajooj Kuka’ya destek olma çağrısı yaptı:

“Hajooj Kuka harika bir sinemacı. Son iki filmi olan ‘Beats of the Antonos’ ve ‘Akasha’, festivalimizde gösterilmişti ve Kuka kısa süre önce Akademi’ye katılmıştı. Şimdi ise Sudan’da hapiste. Bu konuda sesimizi duyurmalıyız.”

Berlin Uluslararası Film Festivali yönetimi de Sudanlı film yapımcısı Hajooj Kuka ve diğer dört sanatçının tutuklanmasına karşı başlatılan uluslararası protestoya katıldı ve Sudanlı yetkililere Kuka’yı derhal serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

El Beşir’in ideolojisi devam ediyor

18 Eylül’de tutuklanan ve dünyadan gelen destek sayesinde telefon hakkı elde eden Kuka, hücresinden BBC Focus on Africa radyo ile röportaj yaptı. İlk tutuklandığında kötü muameleye ve kırbaç cezasına maruz kaldığını ancak dayanışma kampanyaları sayesinde şartlarının iyileştiğini aktardı. Kuka bu tutuklamanın 1989’da iktidara geldiğinde sinemayı da yasaklayan Ömer el Beşir rejiminin üyelerinin hâlâ iktidarda olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sudan ve sinema

1989 yılında Ömer El Beşir darbe ile iktidara geldiğinde hak ihlalleri, kapatmalar, baskılar ve kısıtlamalar hayatın her alanına dokunduğu gibi darbe ile birlikte Sudan’da sinemaya da dokunur. Sinema salonları ve tiyatro mekanları kapatılır. Sanat için bütçe ayrılmaz ayrıca yurt dışından film çekebilmek için malzemede getirilemez.

Geçen yıl aylarca süren halk ayaklanmaları sonrasında El- Beşir tutuklandı. Sudan Sinemasının yeniden kurulması ve sinema salonlarının tekrar açılması için mücadele eden dört arkadaşın mücadelesini anlatan “Ağaçlardan Bahsetmek” belgeselinin yönetmeni Suhaib Gasmelbari bu tarihi değişiklik için yaşadığı mutluluğu İstanbul Film Festivali ödül törenine gönderdiği mektupla paylaşmıştı:

“Sudan devriminin hayallerinin gerçekleşmesine doğru bir başlangıç adımı olduğundan eminim: Hakiki bir özgürlük ortamında Sudan sinemasının yeniden kurulması ve kısıtlama ya da baskı olmaksızın sinema salonlarının yeniden açılması…”

Hajooj Kuka hakkında:

Sudanlı yönetmen ve yapımcı. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyesi. Yönetmenin çalışmaları dünya çapında övgü aldı. Sudan’da doğan Kuka, Lübnan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde okudu ve şu anda Sudan’da yaşıyor. Savaş, müzik ve Mavi Nil ve Nuba Dağları halkının dayanıklılığı hakkındaki belgeseli “Beats of the Antonov”, 2014 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde Halkın Seçimi Ödülü’nü kazandı. Çalışmaları nedeniyle Foreign Policy dergisinde 2014’ün Önde Gelen Küresel Düşünürlerinden biri olarak yer aldı.  2016 yılında Berlinale Talents’a katıldı. Berlinale World Cinema Fund tarafından desteklenen ilk uzun metrajlı filmi “Akasha”, ilkgösterimini 2018’de Venedik Film Festivali’nde yaptı. Ayrıca Hartum’daki genç sanatçılara drama ve film yapımcılığı dersleri veren Kuka, çalışmaları geçici göç durumu farkındalığını yansıtan Sudanlı sanatçıların birliği olan Refugee Club’ın kurucu ortağı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 [ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

Sosyal medyada günün konusu TRT: #trthabering

TRT Haber'in resmi Twitter hesabından paylaşılan zam haberi, günün sosyal medya...

En ilginç 21 flash bellek tasarımı

Press Haber | Teknoloji günden güne gelişirken insanların ilgisini çekmeye yönelik de...

Rob Gonsalves’in elinden çıkmış 37 muhteşem resim

Optical Illusion Paintings By Rob GonsalvesThe beautiful and mind-bending illusions in...

Tartışı-Yorum

Levent Ünsaldı “Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!”

2 göbek öncesinden nenemin o gün, samanlıkta kiminle seviştiğini bilmiyorum ki!Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!Bizim peder eski asker, emekli albay, Kıbrıs gazisi kendisi. İyi bir askermiş… Pederin...

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor.1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt,...

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...