Financial Times: Ankara’daki saldırı bölünmeleri derinleştirdi

0

Financial Times gazetesinin İstanbul muhabirinin haberi “Ankara’daki saldırının yarattığı öfke, ülkedeki bölünmeleri derinleştirebilir” başlığını taşıyor.

“Ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkla boğuşan ülkede saldırının sonuçlarını kontrol etmek güç olacaktır” ifadesiyle başlayan haber, Kürtlerle ateşkes durumuna da değinerek devam ediyor:

“Saldırının amacı kaos yaymak idiyse, bunu başarmış gibi görünüyor. (…) Ülkenin siyasileri birbirinin boğazına yapışmış durumda. Kürtlerle ateşkes başarısızlığa uğradı ve iç savaş söylentileri artık kulağa erken gelmiyor”.

Türkiye’deki kutuplaşmayı özetleyen gazete “Seçmenin bir kısmı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir kurtarıcı olarak görürken, geri kalanlar onun yozlaşmış bir diktatör olduğunu düşünüyor” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin Ankara saldırısıyla bölünmelerin zirveye tırmandığı bir süreçten geçtiğini söyleyen gazete, bu durumun önümüzdeki seçim dönemini de olumsuz etkileyeceğini ve toplumsal barışın umutsuzluğa sürüklendiğini kaydetti.

Ankara saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın, Suruç‘ta ki patlamanın saldırganı olan şahısın abisi olabileceği ihtimaline de yer veren gazete “Türkiye’deki çatışma ortamının IŞİD’e yaradığını” ifade etti.

Haberi değerlendiren Teneo Intelligence’tan uzman Wolfango Piccoli, “Saldırının bir etkisi olacaksa o da AKP’nin oylarını düşürmek olur” diyor.

Financial Times‘ın editoryal görüşlerine yer verdiği sayfada Türkiye’nin son durumu yazısında da “Ankara’daki saldırı tehlikeli kutuplaşmayı besliyor” ifadesi kullanıldı.

Ülkede son aylarda yaşanan diğer saldırıların da hatırlatıldığı yazıda, ‘7 Haziran’daki genel seçimlerin ardından başlayan provokasyon ve resmi ihmallerin Türkiye’yi yönetilemez bir ülkeye dönüştürme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı’ belirtiliyor:

“Hiç kimse saldırıların ardında kimin olduğunu kesin olarak bilmiyor. Sorunun bir parçası da bu. Hatta saldırıların tam olarak araştırıldığını söylemek pek mümkün değil.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısız olduğu önceki genel seçimde başkan olamadığı için erken seçimi planlayarak başkan olmak istediği, bu yüzden milliyetçi oyları hedefleyerek bütün terör olaylarını HDP’nin üstüne yıkmak istediğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here