Financial Times: Türkiye vahim bir şekilde demokrasiden sapıyor!

0


İngiliz Financial Times (FT) gazetesi bugünkü başyazısında, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul kararını yorumladı. Financial Times’a bakılırsa bu karar, ekonomideki zayıflamanın daha da şiddetlenmesi de dahil bir takım riski bununla beraber getirdi. Gazete, “Türkiye’nin TL üstünde oluşacak yeni bir baskıya karşı kendini koruyabileceğine dair sual işaretleri var” diyor.

Financial Times’ın başyazısında başlığı, “Türkiye vahim bir halde demokrasiden sapıyor”.

Yazı, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimi altında seneler içinde otoriterliğin giderek arttığı düşünüldüğünde, İstanbul’un Belediye Başkanlığı seçiminde muhalefetin zaferi, Türkiye’de demokrasinin ölmediğine dair bir ümit ışığı uyandırdı. Yüksek Seçim Kurulu’nun neticeleri iptal etme sonucu bu ışığı söndürdü” ifadeleriyle başlıyor ve şöyleki devam ediyor:

“Seçimlere tekrardan girmek Erdoğan’a ve partisi AKP’ye ülkenin en büyük şehrinde iktidarı tekrardan ele geçirme şansı veriyor olabilir. Fakat netice ne olursa olsun, Türkiye’nin siyasal ve ekonomik durumu için şok tesiri yaratacak.”

AKP’nin İstanbul’da yenilmesinin, “Türkiye’de kusurlu da olsa işler bir demokrasinin bulunduğunu” göstermesi açısından mühim bulunduğunu kaydeden gazete, YSK’nın kararının bunu “ortadan kaldırdığı” görüşünde.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here