‘Fıtrat’ açıklaması dünya basınında!

0

 Kadınla erkeği eşit konuma getirmenin “fıtrata” aykırı olduğu açıklamasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın I. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’ndeki konuşması dünya basınında müstehzi haberlerle yankı buldu.

 

Erdoğan, Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, kadınla erkeği eşit konuma getirmenin “fıtrata aykırı” olduğu açıklaması dünya basınında müstehzi haberlerle verildi. Dış basında yer alan haberlerde, BBC, Washington Post gibi önde gelen yayın organlarının başlıklarında Erdoğan’ın “Kadın ve erkek eşit değildir” sözleri yer alırken, Erdoğan’ın daha önce de sık sık “kışkırtıcı” demeçlerle gündeme geldiği belirtildi. Dış basın Erdoğan’ın Müslümanların Amerika’yı keşfi, kadınlara 3 çocuk yapın önerisi, kürtaja karşı söylemlerini hatırlattı.

BBC:

Erdoğan ‘provakatif’ demeçleri seviyor

Seküler anlayışta Türklerin ülkenin tehlikeli bir yola girdiği değerlendirmesi ile kaygılarını dile getirdiği belirtilen haberde, Erdoğan’ın daha önce de kadınları 3 çocuk yapmaları için teşvik ettiği ve kürtaja ve sezaryen ile doğuma karşı sert çıkışları olduğu da hatırlatıldı. Erdoğan’ın gerekçesini kadınların “hassas doğaları” sözleri ile açıkladığını veren BBC, Erdoğan’ın erkeklerin yaptığı her şeyi “hassas doğaları” nedeniyle kadınların yapamayacağı sözlerine de vurgu yaptı. Demeçlerinde sık sık tartışmalara yol açan Erdoğan’ın, Müslümanların Amerika’yı Kristof Kolomb’dan 300 yıl önce keşfettiği açıklamasına da atıfta bulundu. BBC, ayrıca Erdoğan’ın kendisine yönelik otoriter suçlaması getirildiğini ve Suriye krizi üzerinden “Ortadoğu’da lider ülke” iddialarının yıprandığını yazdı.

Washington Post

AKP’nin ‘fıtratına’ gönderme yaptı

Washington Post Erdoğan’ın sözlerine yer verdiği haberde, yine Erdoğan yönetiminin 2013 yılında kamu hizmetinde çalışan kadınlara yönelik türban yasağını kaldırdığına dikkat çekti.Gazete, haberinde Türkiye’nin Dünya Ekonomik Forum’un 2013 yılı cinsiyetler arası fark indeksinde 136 ülke içerisinde ancak 120. sırada olduğunun ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Eylül ayında yayınlanan raporuna göre; Türkiye’de 2012 yılında kadınları şiddetten korumaya yönelik çıkarılan yasanın, uygulamada başarısız kaldığının da altı çizildi. Washington Post, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın daha önce yaptığı “kadınlar toplum içerisinde yüksek sesle gülmemeliler” açıklamasını da hatırlatarak AKP’nin “fıtratına” göndermede bulundu.

Guardian:

Erdoğan konuşmasını kızının karşısında yaptı

Diğer gazeteler gibi Erdoğan’ın konuşmasının ana hatlarını veren Guardian ise “Erdoğan, aralarında kızı Sümeyye’nin de bulundu izleyicilere yaptığı konuşma” sözleri ile kızı Sümeyye Erdoğan’ın varlığına dikkat çekti. Erdoğan’a yönelik tepkileri de yazan Guardian, Erdoğan’ın genel olarak medeni haklarını kullanmada kadınları sınırladığı gerekçesi ile suçlandığını da belirtti. Suçlamalar arasında otoriter olmanın yanında, kişisel olarak kadın gazetecilere de bir çok defa sert tepkiler gösterdiğinin de görüldüğü belirtilen Erdoğan’ın yönetiminde 2014’ün ilk altı ayında 200’den fazla kadının erkekler tarafından öldürüldüğü de hatırlatıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here