Ana SayfaHaberlerEkonomiFÖŞ anlattı: Çifte...

FÖŞ anlattı: Çifte yaptırım, ötesi ….ve ekonomiye etkisi

Ankara’da Macar mevkidaşı Peter Sziijjarto’yu ağırlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ile sorunların ancak diyalog yoluyla çözülebileceğini söyledi. Çavuşoğlu, “AB’nin (Yunanistan’la ilgili meselelerde) dürüst bir arabulucu rolünü üstlenmesi lazım” dedi.

Ankara ve Atina arasında yaşanan gerilime ilişkin “İki müttefikimizin birbiriyle sorunlar yaşaması bizim için üzücü.” diyen Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto, “Biz dostlarımızın birbiriyle iyi ilişkiler geliştirmesini isteriz. Yardımcı olabileceğimiz bir konu olursa elimizden geleni yaparız. Bunun normal diyalogla olabileceğine inanıyorum.” dedi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto: “İster beğensinler ister beğenmesinler, Avrupa’nın güvenliği önemli ölçüde Türkiye’nin elindedir.” ifadelerini kullandı.

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto da tüm dünyada yaşanan küresel salgının yeni bir ticari dönemi oluşturduğunu ve bu ekonomik dönemde uluslararası iş birliklerinin öneminin arttığını söyledi.

Macaristan’ın dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisiyle ilişkilerini yakın tutmak istediğini belirten Szijjarto, Türkiye’nin hedeflerine dikkati çekti. Szijjarto, “Dünyanın en büyük 10 ekonomisiyle temasımızı sürdürmemiz önemli. Türkiye de dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma arzusunda ve AB’nin komşusu en büyük ekonomilerden birisini oluşturuyor. Biz de Macaristan-Türkiye ekonomisinin gelişmesini yakından takip ediyoruz.” dedi.

Dünyada yaşanan ekonomik gerilemeye rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin azalmadığına dikkati çeken Szijjarto, “İstatistikler ticari hacimde 3 milyar doları aşacağımızı gösteriyor.” bilgisini verdi

Avrupa Birliği hükümet ve devlet başkanlarının katılacağı ve 10 Aralık’ta başlayacak zirvede Türkiye’ye yönelik yaptırım konusu ele alınacak. Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz ve Yunanistan ile yaşanan sorunlar nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırımları görüşme toplantısını aralık zirvesine ertelemişti.

Kulis bilgileri, ekim ayında yapılan toplantıdan sonra Türkiye’nin eylemlerinde bir değişme olmadığı konusunda hem fikir.

Son olarak AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ülkelerin Türkiye’nin ‘Doğu Akdeniz’ politikasında değişiklik olmadığı konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Ancak yaptırımlar konusunda yine de başka Almanya, Polonya, Macaristan, İtalya ve İspanya olmak üzere bazı ülkelerin pozisyonları netleşmiş değil.


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Avrupa’nın En Ucuz 10 Şehri

10. Varşova-POLONYA Polonya’nın başkenti olan Varşova, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri....

20 maddede Kaypakkaya Kemalizm’i niye eleştirdi?

1949 yılında Çorum’da dünyaya gelen Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) kurucusu...

İtalyan sanatçı Davide Bonazzi’den akla ziyan 39 kapitalizm eleştirisi

Davide Bonazzi, yaptığı illustrasyonlarla günümüz dünyasının çarpıklığını gözler önüne sererek, bireyin...

Çare sosyalizm diyen en zengin yoldaşımız Bill Gates’e Twitter’dan yorumlar

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in çare sosyalizm açıklamasından sonra, Twitter'dan da birçok...

Tartışı-Yorum

Bir Halkın Futbol Tarihi: Filistin

Ulvi Koçu / Tartışı-Yorum  "Ahlaka dair bildiğim ne varsa futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi." der Nobel ödüllü edebiyatçı Albert Camus. Günümüz futbol algısının dışında olan bu...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...

Enflasyon nedire birde böyle bakmak! (Tolga Yumrukaya)

Yazı/ Tolga Yumrukaya  Tolga Yumrukaya'nın kaleminden ekonomi-enflasyon nasıl yazısı.‘Sefagiller ile Cefagiller’Eşit topraklara ve eşit işgücüne sahip birbirinden bağımsız iki ayrı ada da yaşayan iki toplum düşünelim. Sefagiller ve Cefagiller.Her ikisi...