Fransa savunmasında ‘kırmızı tim’ dönemi: Bilim-kurgu yazarları orduya destek verecek

0


Fransa ordusu, bilim-kurgu yazarlarının gelecekte karşı karşıya gelinebilecek tehdit ve tehlikeler konusundaki öngörülerinden destek alacak. Dört-beş yazardan oluşan ‘kırmızı tim’, ülkenin güvenliğini tehdit edebileceğini düşündükleri ‘senaryoları’ askeri stratejistlerle paylaşacak.

Fotoğraf: Reuters

Savunma Geliştirme Ajansı’nın paylaştığı rapora göre askeri stratejistler, bilim-kurgu yazarlarının öngörülerini de gelecek için yaptıkları savunma planlarında göz önünde bulundurulacak. Kırmızı timin ‘çok gizli’ çalışmaları, düşman unsurlarına karşı mücadelede önemli rol oynayacak.

Kırmızı timin üyeleri, doğaları gereği ordunun konvansiyonel unsurlarından daha yaratıcı fikirler ortaya atacak. Terör örgütlerinin ve yabancı ülkelerin gelişmiş teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öngörmeye çalışarak Fransa’yı bekleyen olası tehditler hakkında ip ucu vermeye çalışacak.

Savunmasına yenilik getirmeyi amaçlayan Fransa’nın, bu yöndeki kararlığını, 14 Temmuz’da kutlanan Bastille Günü’nde gösteri yapan uçan askerle (üstte) dünyaya göstermişti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here