3.5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Fransa’dan AB’ye Türkiye ile ilişkilerin gözden geçirilmesi çağrısı

Fransa dışişleri bakanı dün Avrupa Birliği (AB) üyelerini birliğin Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmek için acil toplantıya çağırdı. Paris ile Ankara geçtiğimiz haftalarda Libya konusu üzerinden tartışma yaşamışlardı.

Fotoğraf: Reuters

Geçtiğimiz haftalarda NATO müttefiki Fransa ve Türkiye arasında ilişkiler gerilmişti. Paris, Türkiye’nin Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) askeri destek sağlamasını ve Suriye’deki tutumunu eleştirmişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian AB’li parlamenterlere “Fransa, Ankara ile ilişkilerin geleceğine dair beklentiler konusunda AB’nin naif olmadan ve tüm konuları içerecek şekilde kapsamlı bir tartışma başlatmasının gerekli olduğunu düşünüyor” dedi. Fransız bakan AB’nin kendi çıkarlarını koruması gerektiğini de ekledi.

Fransız bakan Libya’nın ‘Suriyeleştirildiğini’ ve ‘Türkiye’nin Libya’da oynamak istediği rolü açıklaması gerektiğini’ söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hafta başındaki açıklamasında Fransa’nın Türkiye’nin Libya’daki askeri müdahalelerini tolere etmeyeceğini söylemiş ve Ankara’nın ‘tehlikeli bir oyun’ oynadığını iddia etmişti. Türkiye ise Macron’un açıklamalarının ancak bir ‘akıl tutulmasıyla’ izah edilebileceğini söylemişti.

Dışişleri: Macron’un tanımlaması ancak akıl tutulmasıyla izah edilebilir

Macron: Ankara Libya’da tehlikeli bir oyun oynuyor


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,302BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler