Fransa’nın gizli silah satışını ortaya çıkaran gazetecilere sorgu ve hapis tehdidi

0


Fransa’nın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne sattığı ağır silahların Yemen’de sivillere karşı kullanıldığını ortaya çıkaran gazeteciler, istihbaratı servisi tarafınca sorgulandı. Gazeteciler beş yıl hapis ve 75 bin avroya varan cezalarla karşı karşıya.

Araştırma haberlerine adanmış Disclose sitesinin yayınladığı gizli saklı belgeler, Fransız politikacıların yalan söylediğini gösteriyordu.

Nisan ayında Disclose’la beraber The Intercept, Mediapart, ARTE Info ve Konbini News adlı sitelerde de gösterilen gizli saklı belgeler, Fransa askeri haber alma örgütü DRM tarafınca 25 Eylül 2018’da yazılmış, 15 sayfalık bir rapordan ibaret.

The Intercept’in haberine gore belgeleri gösteren gazeteciler, söz mevzusu raporun o tarihte Élysée Sarayı’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a verilen yüksek düzeyde bir brifing için düzenlenmiş bulunduğunu belirtiyor.

Belgeler, ortalama 18 bin sivilin ölümüne yada yaralanmasına, peşisıra tetiklediği açlıkla ortalama 85 bin çocuğun ölümüne neden olan Yemen’deki Suudi Arabistan ve BAE saldırılarının, büyük seviyede Fransa’nın da içinde bulunmuş olduğu Batılı ülkeler tarafınca yollanan silahlarla yapılmış bulunduğunu ortaya koyuyordu.

Gazetecilere haber alma sorgusu

Habere gore Fransa hükümetinin kamuoyuna açıklanmasını istemediği belgelerin sitede yer almasından yedi gün sonrasında ise belgelerin yayınlanmasında sorumluluğu olan Radio France muhabiri Benoît Collombat ve Disclose kurucuları Geoffrey Livolsi ve Mathias Destal, Fransa haber alma örgütü DGSI’nin (Fransa İç Güvenlik Genel Müdürlüğü) Paris’in kuzeybatı banliyölerinden Levallois-Perret’de bulunan genel karargâhına çağırıldı.

DGSI’nin yerin dört kat altındaki odalarında sorgulanan gazetecilerden, haber kaynakları ve Feysbuk ve Twitter hesaplarının şifreleri istendi. Sorulara yanıt vermeyi ve istenenleri yerine getirmeyi reddeden gazeteciler, bunun yerine gazetecilik etikleri hakkında informasyon vererek, belgelerin halkın haber ve informasyon alma hakkı ile ilgili olduğundan yayınlandığını belirtti.

Ortalama bir saat süresince sorgulanan gazeteciler, sonrasında özgür bırakıldı. Gazeteciler, haber alma binasında kendilerine Fransız parlamentosunun 2009’da kabul etmiş olduğu ve ‘ulusal müdafa sırları’nın ihlal edilmesini yasaklayan bir yasanın hatırlatıldığını belirtti.

Söz mevzusu yasaya gore gazeteciler, beşer yıl hapis ve 75 biner avro (ortalama 505 bin 670 TL) para cezalsıyla karşı karşıya kalabilir.

Avukat Virginie Marquet, müvekkillerinin hapis cezası almayacağını umduğunu belirtirken, hükümetten gelen sinyallerin bu mevzuda bir cezalandırmaya girişileceği yönünde olduğuna da işaret etti.

Nitekim Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, ‘Disclose’un tüm yasaları ihlal ettiğini’ öne sürerek, “Gizli saklı belgeleri açığa çıkartan, cezasını çeker” dedi.

Disclose’un yayınladığı gizli saklı belgelerin Fransızca orijinalleri ise şöyleki:

Sitenin ‘Yemen Papers’ adını verdiği gizli saklı tabanca satışına ilişkin belgelerle ilgili yayınına ise halen şu linkten ulaşılabiliyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here