G7 liderleri, Amazon ormanı yangınlarını gündeme aldı

0


‘Gelişmiş 7’ler’ (G7) veya ‘zenginler kulübü’ olarak adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Japonya ve Fransa’nın liderleri, Fransa’nın güneybatısında yer alan sahil kasabası Biarritz’te bir araya geldi. Başta ‘dünyanın akciğerleri’ olarak adlandırılan Amazon ormanlarındaki yangınlar olmak üzere yoğun bir gündemi bulunan Biarritz zirvesi, küreselleşme karşıtlarının protestosuna ve polisin gazlı müdahalesine sahne oldu.

Zirveye katılan Britanya Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya geldi. Fotoğraflar: Reuters

DW Türkçe’nin haberine göre, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron zirve öncesi yaptığı açıklamada, Amazon ormanlarındaki yangınlara karşı alınması gereken önlemleri ele alacaklarını belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert de Amazon ormanlarındaki yangının G7 zirvesinin gündeminde olması gerektiği konusunda Merkel’in de hemfikir olduğunu söyledi. Britanya Başbakanı Boris Johnson ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda yangınların ‘uluslararası bir kriz olduğunu’ belirtti.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise konunun ülkesinin katılmadığı bir toplantıda ele alınacak olması sert bir dille eleştirerek, bu durumun ‘kolonici zihniyetin bir göstergesi’ olduğunu söyledi. 

İran nükleer anlaşması da G7 masasında

G7 Zirvesi öncesinde Macron, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile de bir araya geldi. Görüşmede, ABD’nin İran’la varılan nükleer anlaşmadan çekilmesi ise doğan krizi aşmak için atılabilecek olası adımlar ele alındı. Görüşmelerin verimli geçtiğini açıklayan  Zarif, “Nükleer anlaşmaya devam etme konusunda Fransa bazı öneriler sundu” dedi. Macron’un bu önerileri ABD Başkanı Donald Trump’la zirve çerçevesinde yapacağı görüşmede konuşması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump da Biarritz’e vardı. Trump’ı Macron karşıladı, iki lider daha sonra birlikte yemek yedi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la iki saati aşan başbaşa bir görüşme yaptı. İki lider görüşmede İran, ticaret savaşları, internet devlerinin vergilendirilmesi ve küresel ısınma konularını ele aldı. Trump, görüşmenin ardından, Twitter hesabından “Bu hafta sonu çok güzel olacak” mesajını paylaştı.

Küreselleşme karşıtlarının protestosuna polis müdahalesi: Yaralılar var

Zirve nedeniyle güvenlik önlemlerinin arttırıldığı Biarritz’de G7 zirvesi, eylemlerle protesto ediliyor. Binlerce küreselleşme karşıtı sokağa çıkarken, Fransa’nın Hendaye kasabasından İspanya sınırındaki Irun’a düzenlenen protesto yürüyüşüne polisin verdiği bilgilere göre 9 bin kişi katıldı. Organizatörler ise 15 bin kişinin katıldığını duyurdu.

Zirvenin düzenlendiği Biarritz’e yakın Bayonne kentinde Fransız polisi, G7’yi protesto eden küreselleşme karşıtlarına biber gazı ile saldırdı.

Cuma akşamı düzenlenen gösterilerde ise olaylar çıktı. Biarritz yakınlardaki Urrugne kasabasında toplanan göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandı, olaylarda dört polis hafif yaralandı, çok sayıda gösterici de gözaltına alındı. Olaylarda göstericiler arasında da yaralananlar olduğu bildirildi.

Bolsonaro, uluslararası baskıyla Amazon yangınına orduyu göndermeye hazırlanıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here