Garanti Yatırım’dan Borsa stratejisi

0


Yurtiçi politik belirsizliklerin öne çıkmış olduğu Mayıs ayı, Türk hisseleri açısından negatif ayrışmanın arttığı bir ay oldu. Aylık bazda MSCI Türkiye endeksi, gelişmekte olan piyasalar endeksine nazaran %2.4 oranında daha zayıf performans sergiledi. Senenin başından bu yana ise MSCI Türkiye endeksi, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (G.O.P.) endeksine nazaran %24.2 oranında daha zayıf performans sahibi.

 Orta vadeli görünüme ilişkin geçtiğimiz hafta güncellediğimiz beklentilerimizde değişim şimdilik bulunmuyor. BIST’in piyasa kıymeti ve GSYH verisiyle oluşturduğumuz rasyomuza nazaran orta vade adına fırsat olabileceğini düşündüğümüz bölgeyi USD bazında ~13,500-12,000 bölgesi olarak takip etmekteyiz.

 Kısa vadeli görünümde endeksin averajlarına ilişkin görünüm dikkat çekmekte. BİST-100 endeksine ilişkin 50 ve 200 periyotluk rahat averajlar bir kez daha kesişmeye yakın. Teknik çözümleme kuralları gereği 50 periyotluk ortalamanın 200 periyotluk ortalamayı üstten kesmesi ‘’Death Cross’’, alttan kesmesi ise ‘’Golden Cross’’ olarak değerlendirilmekte. Şu anda düşüş yönünde beklentiye yol açan ‘’Death Cross’’ konumuna yaklaşan ortalamaların kesişmesi halinde ilkin ters yönde bir tepki yükselişi arkasından yükselişe rağmen ortalamaların ‘’Golden Cross’’ yönünde kesişme sağlayamaması halinde önceki en düşük düzey ya da yeni bir düşük seviyeye yönelim beklenir.

 Mevcut teknik görünümde ilk aşamada ön planda olmasını beklediğimiz 86,000- 84,000 destek bölgesi üstünde gelişebilecek ihtimaller içinde tepki alımlarında (ara direnç 90,000) 93,000-95,000 bölgesi üstünde bir toparlanma sağlayamaması halinde sürecin devamında BİST-100 endeksinde önceki en düşük düzey ya da yeni bir düşük seviyeye yönelim riskinin gündemde kalabilir.

 

Özgür Yurtdaşseven, Yatırım Danışmanlığı – Birim Müdürü

The post Güvence Yatırım’dan Borsa stratejisi appeared first on ParaAnaliz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here