Ana SayfaHaberlerEkonomiGayrimenkul yatırımında ayakta kalacaklar

Gayrimenkul yatırımında ayakta kalacaklar

Tartışı-Yorum / Kadir Özmen

Ülkemizde  son 10 yılda müthiş derecede gelişim gösteren konut sektörü, altında barındırdığı tamamı yerli sektörler ve iş gücü istihdamı ile bugün şüphe götürmeden ülkemizin lokomotif sektörü haline gelmiştir.

Bu öyle bir lokomotif ki   bırakın mazotunun bitmesini her gün yeni bir vagon ekleniyor ve günler geçtikce dahada hızlanıyor. Parsel parsel satanlarında, parsel parsel alanlarında kazandığı bir ortam. Sanayicilerimizin, fabrikatörlerimizin, çiftçilerimizin işine yatırımdan ziyade nakitlerini gayrimenkule kaydırarak üretmeden daha çok para kazandığı, yine bu yoldan zengin olup da ceplerini dolduranların ülkeye hiç bir değer katmadığı harika bir yolculuk.

Patatesin kilosunun 5 TL olduğu şu günlerde markalı konut projelerinin de m2’nin 5. bin TL’den başladığını görmekteyiz. Her gün yapılan farklı  konut projeleri lansmanlar, kampanya üzerine kampanyalar müşterilere çok cazipgeliyor ki artık 3 veya 4. dairelerini alıyor. Ama dikkat edin artık  çuvallamaya az kaldı.

Avrupanın göbeği Fransa’da bile m2’i 1 eurodan arazi satılıyorken, bizde 25  yılda kendini amorti etmeyen kira getirileri  ,sürekli birbirimize satarak  yükselen anlamsızca fiyatlar,faizlerin düşmemesinin yanı sıra  kişi başına düşen yıllık  gelirin aynı seviyelerde devam etmesi , bu yolun sonunun uçuruma doğru  gittiğini gösteriyor. Üstelik bunu anlamak  için  dahi olmaya da  gerek yok herşey ortada.

Peki böylesine sonu kötü sonuçlar doğurabilecek bu yolda kimler gayrimenkul yatırımında ayakta kalacak?

Dümenin başındakilerin kendini kurtaracağı, sermayesinin üstüne sermaye katacağı çok açıkken vagondaki yatırımcılara ne olacak?

90’da ve 2000’de olduğu gibi bir sabah uyandığımızda fakir olarak yataktan kalkmamak için doğru gayrimenkul yatırımını nasıl yapmalıyız?

Sektörün içindeki gayrimenkul yatırım danışmanları olarak bizler tehlikeyi açık yüreklilikle ifade ederken birileri neden hala susmaktadır?

İşte tüm bu soruların karşısında biz danışmanlara düşen görev tabiki müşterilerimizi en az riskle  doğru  yatırımlara yöneltmektir. gayrimenkul, emlak, yatırım, konut sektörü, iş gücü, istihdam, tartışı-yorum, kadir özmen,

Bu süreçte yapılabilecek en doğru yatırım  arsa ve konutta   tabiki düşük ve orta gelir grubuna yönelik  yapılan projeleri ve bölgeleri  tercih etmekle olacaktır.Alıp satmadan ziyade uzun vadede kaybettirmeyecek olan bu tip bölgelerin en büyük avantajı konut açığıdır.Tokinin bu bölgeler için yaptığı düşük maliyetli  konutların kalitesizliği ve azlığı talepleri karşılayamaması bu bölgelerin   önümüzdeki 10 yıl boyunca ayakta kalacağına ve gelişeceğine işarettir.İnşaat firmalarının özellikle bu bölgelerde  yeni projeye başlarken , metro tren vb yerlere yakınlığına özen gösterip doğru lokasyonu seçmelidirler. Müşteri profilini iyi araştırıp ona göre doğru  konutlar ve fiyatlamalar yapmalıdırlar. Orta düzey gelir grubuna yönelik başlarını sokacak bir yapı  oluşturmaktan ziyade konseptli yaşam alanları inşa ederek gerçekleştirmelidirler.

Bireysel yatırımcılarda ise  bölge içindeki yetkin gayrimenkul firmaları bulup tercih edilmeli ,karar kılınan yerlere bağımsız değerleme firmalarını göndererek   ekspertiz yaptırılması da mutlaka  akılcı bir hareket olacaktır.

Yatırım yaparken şu anlayışı da hiç bir zaman unutmamak gerekir.’Bu ülkede bir sabah uyandığınızda  fakir olabilirsiniz’

Yazımı cok kullandığım bir sözle bitirmek istiyorum.’Almış olduğunuz gayrimenkul gayrimen(kül)e  dönüşmesin,iyi bir yatırım iyi bir danışmanla olur.’ Saygılarımla.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Slow Motion yöntemiyle çekilen 10 ağır çekim videosu

Görünce hayretler içinde kalacağınız 10 ağır çekim görüntüsünü sizin için listeledik. 1....

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya dizilerinin karakterleri hangi partiye oy verdi

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya gibi dizilere imza atan senarist ve...

Haftanın En Çok Satan 15 Kitabı!

En Çok Satan 15 Kitap; Bu hafta en çok satan kitapları okuma...

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

Tartışı-Yorum

Cumartesi Anneleri: Gözaltındaki kayıpların hikayesi

Kadir Gürhan“Kayıplar” ve “yargısız infazlar” denilince akla ilk gelen Latin Amerika ülkeleridir. Bu ülkelerde askeri cunta yönetimleri “gözaltında kayıplar” ve “yargısız infazlarla” kendisine muhalif olan tüm kesimlere karşı bir...

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir...

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...